W sobotę, 11 marca, obchodzony jest Dzień Sołtysa – najważniejszej osoby we wsi. W Polsce jest ich 40 tysięcy. W Świętokrzyskiem tę funkcję pełni obecnie 2 226 osób. Praca sołtysa jest wymagająca i pełniona społecznie.
W Polsce istnieje 40 tysięcy sołectw. Sołectwo jest jednostką pomocniczą samorządu gminnego. Sołtys, który stoi na czele wiejskiej społeczności, jest także organizatorem, administratorem i osobą łączącą mieszkańców. Sołtysi to animatorzy lokalnego życia.
W Polsce jest dokładnie 40447 sołtysów, przy czym 40 procent z nich to kobiety. Liczba pań pełniących rolę lidera wsi przy każdych kolejnych wyborach sukcesywnie się zwiększa.
Sołtysowanie jest pracą społeczną, bardzo wymagającą, więc nie wszędzie znajdują się chętni do pełnienia takiej funkcji. Pracę sołtysa wspomaga Rada Sołecka. Kadencja trwa 4 lata i często dana osoba pełni funkcje sołtysa kilka kadencji. Dawniej zarządzaniem wsi zajmowali się głównie mężczyźni, ale to się cały czas zmienia i coraz więcej kobiet dobrze odnajduje się w tej funkcji. Kandydat na sołtysa musi mieć ukończone 18 lat.
Sołtysi i sołtyski należą zazwyczaj do społeczników, którym ogromną radość i satysfakcję daje praca z ludźmi, którzy chętnie angażują się w życie swoich małych społeczności, aby każdemu żyło się lepiej.
Jakie sprawy załatwia sołtys? Można powiedzieć, że dba dosłownie o wszystko na wsi. Do obowiązków sołtysa należy m.in.: organizacja życia kulturalnego wsi, takich jak festyny, zabawy, spotkania, pobiera podatki, troszczy się o utrzymanie dróg i oświetlenia. Sołtysi to organizatorzy i animatorzy lokalnego życia.