Nowe przepisy o wypłacaniu świadczeń osobom pełniącym funkcję sołtysa mają wejść w życie 1 lipca tego roku – napisano w komunikacie opublikowanym na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. We wtorek, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi – poinformowano we wtorkowym komunikacie.
Projektowane przepisy przewidują m.in., że sołtysi, którzy pełnili swoją funkcję przez co najmniej 10 lat, otrzymają 300 zł miesięcznie. – Kwota ta będzie corocznie waloryzowana – wskazano. Dodano, że świadczenie zostanie przyznane po osiągnięciu 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn.
– Nowe świadczenie dla sołtysów będzie wypłacane przez KRUS na wniosek osoby uprawnionej – zaznaczono. Wzór wniosku ma zostać określony w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi, w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji.
Przewiduje się, że do wniosku trzeba będzie dołączyć zaświadczenie wydane przez wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta właściwego dla miejsca, w którym sołtys pełnił swoją funkcję.
– Rząd chce docenić pracę sołtysów. Poza swą główną aktywnością zawodową, wykonują oni bowiem zadania społecznie – zaznaczono.
Zwrócono uwagę, że sołtysi „wkładają duży wysiłek na rzecz społeczności wiejskiej”. Organizują m.in. zebrania wiejskie i wykonują ich uchwały. Zarządzają także mieniem komunalnym i gminnym oraz organizują życie społeczno-kulturalne – wskazano.