Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmuje różne formy propagowania scaleń gruntów. Jedną z nich jest współorganizacja Ogólnopolskich Konkursów Jakości Prac Scaleniowych. Seminarium podsumowujące tegoroczną, XLVI edycję konkursu oraz prezentacja nagrodzonych projektów odbędą się 24 i 25 listopada 2022 r. w Gdańsku.
Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych, tzw. Konkurs Scaleniowy, organizuje corocznie od 1970 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współudziale Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020. Do tegorocznej edycji zostało zgłoszonych 17 prac.
Cele konkursu
Konkurs Scaleniowy to:
- dodatkowa forma promowania prac urządzeniowo-rolnych związanych z tworzeniem korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie;
- możliwość systematycznego doskonalenia jakości prowadzenia prac scaleniowych;
- promocja najlepszych stosowanych praktyk;
- wymiana doświadczeń zdobytych przy realizacji konkretnych projektów scaleń gruntów finansowanych obecnie także ze środków wspólnotowych.
Ocena projektów
Główny Sąd Konkursowy dokonał oceny nadesłanych projektów scaleń gruntów oraz założeń do projektów scaleń gruntów na sześciu posiedzeniach od 18 do 26 października 2022 roku.
Wyniki 46. Konkursu Scaleniowego
W tym roku zostało zgłoszonych:
- 11 prac w kategorii projektów scaleń gruntów zakończonych w latach 2018-2022;
- 6 prac w kategorii założeń do projektów scaleń gruntów przewidzianych do realizacji w ramach działania „Inwestycje w środki trwałe”, poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa”.
W kategorii projektów sąd konkursowy przyznał pierwsze miejsce zespołowi geodetów Krakowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Krakowie za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Strzelce Wielkie w gminie Szczurowa, w powiecie brzeskim (powierzchnia obiektu: 1 706 ha). W tej kategorii przyznane zostały także drugie i trzecie miejsce oraz 3 wyróżnienia.
W kategorii założeń do projektów pierwsze miejsce należy do zespołu geodetów Częstochowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Częstochowie za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Stanisławów, Zarębice w gminie Przyrów, w powiecie częstochowskim (powierzchnia obiektu: 1 529 ha). W tej kategorii sąd konkursowy przyznał również drugie i trzecie miejsce oraz 1 wyróżnienie.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa.