Świętokrzyscy rolnicy uprawiający kukurydzę otrzymają dopłaty w wysokości 700 złotych do hektara. Wnioski o pomoc trzeba jednak złożyć najpóźniej do 29 lutego 2024 roku. ARiMR informuje i zachęca rolników do składania wniosków.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ruszyła z szybką pomocą finansową dla rolników, produkujących kukurydzę.
– Nie ma czasu na zwłokę, dlatego że jest to postulat rolników, którzy są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wiosną rolnicy muszą mieć pieniądze na zakup nawozów, środków ochrony roślin, paliwo. Rolnicy muszą mieć jak najszybciej uruchomione środki finansowe, które będą im rekompensowały straty z tytułu produkcji kukurydzy – mówi Piotr Żołądek – dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Oddział w Kielcach.
– Już dzisiaj rozpoczęliśmy nabór wniosków, zmieniając tryb pracy pracowników i tym samym wyjść naprzeciw oczekiwaniom rolników – informuje dyrektor Piotr Żołądek.
Zarówno kielecki Oddział, jak i Biura powiatowe aż do 29 lutego br. pracowały będą w specjalnym trybie. W dni robocze placówki te będą otwarte w godzinach 7-18, w ostatnim dniu naboru, czyli 29 lutego 2024 r., od godziny 7 do 22 lub do ostatniego interesanta, a dodatkowo w sobotę, 24 lutego br., godzinach 8-16.
Jak tłumaczy szef kieleckiego oddziału ARiMR, czterostronicowy wniosek jest łatwy do wypełnienia. – Składa się go w wersji papierowej, nie ma potrzeby zabezpieczania go dodatkowymi klauzulami.
Do końca lutego br. muszą zostać zebrane wszystkie wnioski, do 15 marca 8 173 wnioski trzeba będzie wprowadzić do systemu. Jeśli zostaną zaakceptowane przez system ARiMR przystąpi do wydawania decyzji, które będą podstawą do uruchomienia środków finansowych.
– Robimy to wszystko bez zbędnej zwłoki, żeby jak najszybciej dostarczyć materiały do centrali, wydać decyzje, że pieniądze u rolnika znalazły się możliwie najszybciej. Pomoc dla producentów z naszego województwa będzie przyznawana w wysokości 700 złotych do hektara. Wszyscy rolnicy składają wnioski do Biur Powiatowych ARiMR, właściwych dla miejsce zamieszkania lub prowadzenia działalności rolniczej.
Czekamy tam na nich z otwartymi ramionami i chęcią pomocy im – zachęca rolników Piotr Żołądek.
Na pomoc dla rolników uprawiających kukurydzę przeznaczono kwotę 1 miliarda złotych.
– Bardzo proszę wszystkich rolników, aby wzajemnie informowali się o tym naborze, nie chciałbym aby ktokolwiek nie zdążył ze złożeniem wniosku. My ze swej strony robimy wszystko, żeby dotrzeć z tą informacją za pomocą wszelkich możliwych kanałów, również przez parafie – informuje dyrektor Żołądek.
Pomoc finansowa skierowana jest do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Warunkiem otrzymania pomocy jest spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstw i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Przepisy nie wymagają jednocześnie załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.
Jeżeli wynikająca ze złożonych wniosków kwota pomocy przekroczy przewidzianą na dofinansowanie pulę środków, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący.