Rozpoczyna się zbiór owoców aronii, które zaliczane są do tzw. superfoods, czyli jedzenia o wyjątkowo korzystnym wpływie na zdrowie. W województwie świętokrzyskim aronia nie jest, jak dotąd, uprawiana na dużą skalę, ale w ogólnopolskim rankingu wielkości upraw jest wymieniana na 7 miejscu wśród województw. W 2021 r. powierzchnia upraw w naszym regionie wyniosła 249,44 ha.
W 2021 r. aronia rosła w Polsce na 14 095,33 ha. Powierzchnia ta była znacznie większa niż w 2020 roku. Aronię uprawia się we wszystkich województwach, jednak prym wiedzie Lubelszczyzna. Popularnością cieszy się także na Mazowszu i województwie łódzkim.
Pewne znaczenie mają także plantacje położone w województwach: warmińsko-mazurskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim czy wielkopolskim.
Z jednej strony aronia to super owoc o niebagatelnych walorach prozdrowotnych. Z drugiej, wbrew obiegowym opiniom, aronia nie jest prostym gatunkiem do uprawy. Jej groźny szkodnik – omacnica jarzębianka – niezwalczony na czas może wyrządzać ogromne szkody. Straty powodują też majowe przymrozki w okresie kwitnienia. Plagą jest też żerowanie na plantacjach dzikich zwierząt w okresie zimy: saren, jeleni, łosi a nawet żubrów. Dziki potrafią uszkadzać systemy korzeniowe, a w niektórych częściach Polski na plantacjach żerują też dzikie ptaki w okresie, gdy owoce uzyskują gotowość do zbioru.
Jakie właściwości ma aronia?
Owoce aronii można uznać za naturalne lekarstwo na wiele chorób cywilizacyjnych. Pomagają w zapobieganiu m.in. nadciśnieniu, miażdżycy, schorzeniom oczu. Niektórzy naukowcy uważają nawet, że aronia może zmniejszać ryzyko chorób nowotworowych.
Owoce aronii są bogatym źródłem wielu składników drogocennych dla zdrowia. Zaczynając od bioflanoidów, czyli witaminy P. Są one bardzo ważnymi przeciwutleniaczami. W owocach aronii znajdują się także krewni bioflanoidów, czyli flawonoidy: rutyna i kwercetyna, antocyjany, leukocyjany i katechiny. Wszystkie tworzą grupę zwalczania wolnych rodników. Ponadto w aronii znajduje się: żelazo, wapń, molibden, miedź, jod, bor, mangan oraz witaminy C, B2, B3, B9 oraz E.
Owoce aronii dojrzewają w drugiej połowie sierpnia. Termin ten może wahać około dwa tygodnie, w zależności od środowiska i pogody. Zbiór rozpoczyna się, gdy wszystkie owoce są całkowicie wykształcone i wybarwione. Owoce aronii są trwałe i nawet kilkudniowe przetrzymywanie ich w skrzynkach nie powoduje zepsucia. Odporność owoców jest cenną cechą umożliwiającą zbiór z dużej powierzchni i jednorazową dostawę do zakładu przetwórczego. Przy zbiorze mechanicznym kombajnem do porzeczek trzeba zwrócić uwagę na właściwy terminu zbioru. Ważne jest, aby w pełnej dojrzałości owoce łatwo odrywały się od szypułek. Zbiór owoców aronii w polskich warunkach dokonuje się w ostatnich dniach sierpnia lub na początku września.