„Jak ziarno staje się chlebem”. Bajkę nie tylko dla dzieci, która jest podróżą po obrzędowości ludowej związanej ze świętem plonów zaprezentowała jej autorka Małgorzata Pawlik z Muzeum Wsi Kieleckiej.
Jak zrodził się pomysł na taką opowieść? – Skłoniły mnie do tego moje obserwacje i refleksje nad istotą chleba, któremu od początku swojej historii człowiek przypisuje miejsce wyjątkowo ważne. Chleb fascynował mnie od dzieciństwa. Łączą się z nim najbardziej osobiste i czułe wspomnienia związane z poznawaniem smaku i zapachu – mówi Małgorzata Pawlik.
Powzięłam decyzję o przybliżeniu tematu chleba także z tego powodu, że każdy naród posiada swoją kulturę chleba. Chleb wymieniany jest w źródłach historii kultury materialnej jako jeden z podstawowych składników codziennego pożywienia zarówno Europy, jak i Bliskiego Wschodu – mówi Małgorzata Pawlik.
Jak dodaje, na przestrzeni wieków zmieniał się jego wygląd i właściwości, jednak szacunek do chleba jest znakiem poziomu etycznego społeczeństwa oraz wyznacznikiem wartości człowieka.
W książce przeczytać można o spotkaniach autorki z chlebem, zapoznać się z bajką pt. „Jak ziarno staje się chlebem”, poznać ilustrowany słowniczek pojęć dotyczących chleba, a także przepisy na pieczywo i różne pyszności z mąki.
Książka, która właśnie ukazała się nakładem Muzeum Wsi Kieleckiej jest także ilustrowana osobiście przez autorkę – Małgorzatę Pawlik. Autorką zdjęć jest Magdalena Zwolak.