Niewiele kalorii, sporo błonnika i cennych witamin oraz zero cholesterolu – między innymi takie atuty posiada bakłażan, zwany inaczej oberżyną – warzywo uprawiane w gorących tropikach. W naszym kraju najbardziej znane są bakłażany owalne o ciemnofioletowej skórce. Na kieleckim targu można je kupić w cenie 14 złotych za kilogram.
Bez względu na odmianę, bakłażany osiągają w dość krótkim czasie około metra wysokości i wydają dużo owoców o gładkiej błyszczącej skórce i białym miąższu.
Wartość energetyczna dużego bakłażana to około 130 kcal w 100 gramach. Na większość zawartych w nim kalorii składają się węglowodany – cukry proste i białka.
To bogate źródło witamin z grupy B oraz minerałów – manganu, żelaza, potasu. Jednak najciekawszym związkiem w bakłażanie jest kwas chlorogenowy znany z właściwości przeciwutleniających.
Bakłażan jest również cennym źródłem błonnika, który reguluje pracę układu pokarmowego, chroni też przed cukrzycą typu drugiego.
Na starganie pana Józefa w Kielcach bakłażany cieszą się największym zainteresowaniem wśród obywateli państw południa i wschodu.
– Przyrządzają z bakłażanów wiele potraw i cenią bakłażany za cenne dla zdrowia właściwości. Polacy kupują je rzadko, ale z roku na rok przybywa amatorów fioletowych warzyw – mówi rolnik.