Ma być łatwiej kupić i wydzierżawić ziemię Skarbu Państwa. Nad nowymi przepisami pracuje Ministerstwo Rolnictwa. Będzie co rozdawać, bo w najbliższym czasie, zasoby Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, powiększą się o 80 tysięcy hektarów ziemi.
Będą zmiany w obrocie ziemią rolną
Ministerstwo rolnictwa przygotowało dużą nowelizację ustawy dotyczącej gospodarowania nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Będzie wiele zmian i ułatwień.
Znowelizowane będą dwie ustawy
Ministerstwo rolnictwa chce zmieniać dwie ustawy. Pierwsza z nich to ustawa z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. W związku z licznymi propozycjami zmian oraz budzącymi wątpliwości w praktyce przepisami, opracowano propozycję zmian, która ma pozwolić na realizowanie zadań związanych z gospodarowaniem Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Drugi akt prawny to ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego z 2003 r. Tu zmiany mają na celu doprecyzowanie i usprawnienie realizacji przepisów związanych z obrotem nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym.
Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to II kwartał 2022 r.
MRiRW chce rozszerzyć katalog nieruchomości wyłączonych spod działania podstawowej zasady gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, czyli, że są one rozdysponowywane, w pierwszej kolejności, w drodze wydzierżawienia albo sprzedaży na powiększenie lub utworzenie gospodarstw rodzinnych.
Zdaniem MRiRW obecne przepisy dają tej zasadzie zbyt szeroki zakres oddziaływania co uniemożliwia sprawne rozdysponowywanie gruntów, które nie są atrakcyjne z punktu widzenia prowadzenia gospodarki rolnej, a mogą być wykorzystywane na inne cele.
MRiRW proponuje umożliwienie KOWR przekazywania, w drodze umowy, Lasom Państwowym gruntów (dotychczas grunty przekazywane były Lasom Państwowym w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez właściwego starostę, na wniosek KOWR) z przeznaczeniem na lasy oraz rozszerzenie takiej możliwości o grunty przeznaczane na potrzeby gospodarki leśnej, na których nie jest możliwe prowadzenie racjonalnej gospodarki rolnej.
Obecne przepisy zmuszają do prowadzenia długotrwałych postępowań administracyjnych, w których to starosta, a więc organ, który nie gospodaruje Zasobem, wydaje decyzje administracyjne, w przedmiocie przekazania przez KOWR gruntów wchodzących w skład Zasobu na rzecz Lasów Państwowych.