Kamieniołom w Górnie wypełniony muzyką operetkową, gminne kino letnie, pierwsza biesiada w Podmąchocicach czy wieczór legend świętokrzyskich i Górno na ekranie – między innymi takie projekty wpłynęły od mieszkańców gminy Górno w ramach Inicjatyw Lokalnych Dom Kultury Plus. Jesienią zobaczymy najlepsze z nich.
Mieszkańcy Gminy Górno napisali 12 projektów, które mają na celu realizację potrzeb mieszkańców w zakresie kultury i integracji lokalnej. Kilka dni temu przedstawiono je na spotkaniu społeczności lokalnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Górnie.
– Bardzo ucieszyłam się z dofinansowania w projekcie Dom kultury Plus, ponieważ ten projekt daje mieszkańcom możliwość zrealizowania własnych inicjatywy na terenie gminy. Ludzie przychodzą do domu kultury ze swoimi pomysłami i chcą działać lokalnie. Udział w projekcie pozwoli zrealizować najciekawsze pomysły mieszkańców, a my jako Gminny Ośrodek Kultury w Górnie przekażemy im na to środki.
Jak mówi dyrektor Maliszewska, z Narodowego Centrum Kultury pozyskano 30 tysięcy złotych na inicjatywy lokalne, a wkład własny wynosi 5 procent, czyli 1500 złotych.
– Zapoznaliśmy się wspólnie z mieszkańcami ze wszystkimi inicjatywami, dyskutowaliśmy o nich i teraz wybierzemy najlepsze i możliwe do przeprowadzenia. Nie wiemy jeszcze, czy będzie to 6 czy 7 inicjatyw, ich liczba zależeć będzie od finansowych możliwości – mówi dyrektor.
Różne grupy społeczne, wśród nich seniorzy, koła gospodyń wiejskich, organizacje młodzieżowe starannie i szczegółowo przygotowali projekty lokalnych inicjatyw we współpracy z miejscowym domem kultury, które zaprezentowali na spotkaniu. Wśród 12 pomysłów na rozwój lokalnej kultury i integracji mieszkańców są: festyn wielopokoleniowy w Cedzynie, międzypokoleniowe gotowanie, reaktywowanie zespołu kolędniczego, koncert muzyki operetkowej w miejscowym kamieniołomie, święto Leszczyn, biesiada w Podmąchocicach, gminne kino letnie, świętokrzyska gala humoru, wieczór legend świętokrzyskich, wyjazd do Michniowa czy Warszawy oraz film o atrakcjach gminy Górno.
– Moje największe zainteresowanie wzbudziły projekty, które w czasie prezentacji pokazały, że są one efektem wspólnej pracy mieszkańców, bo właśnie chodzi o wspólne zaangażowanie lokalnej ludności i wspólne przeprowadzenie projektu. Na przykład kino letnie jako inicjatywa młodzieży jest bardzo cennym pomysłem, tak samo festiwal humoru, także wymagający od mieszkańców zaangażowania. Najważniejsze naszym, czyli jurorów, zdaniem są te inicjatywy, które dzieją się tu w Górnie, na miejscu i nie wymagają poszukiwania kultury poza granicami gminy – mówi juror Tomasz Ignalski z Narodowego Centrum Kultury.



