Za kilka dni krzewy lilaka pospolitego obsypią się okazałymi kwiatami. Pierwsza połowa maja to czas, gdy popularne bzy stają w naszych ogrodach i parkach w pełnym rozkwicie. Krzew zachwyca intensywnością barw i słodkim aromatem.
Lilak pospolity potocznie zwany bzem lub bzem lilakiem to krzew lub niewysokie drzewo z rodziny oliwkowatych, pochodzące z południowo-wschodniej Europy. Bez stał się jedną z najchętniej sadzonych roślin ogrodowych. W naturze występuje w lasach liściastych, zaroślach i na zboczach.
Bez lilak kwitnie wiosną. W cieplejszych rejonach nawet od kwietnia, w Polsce od początku maja, do czerwca. Ma kwiaty zebrane w wiechowate, wzniesione kwiatostany osiągające średnio 20 cm długości. Lilak wyróżnia się pięknymi kolorami kwiatów: białym, liliowym, fioletowym o silnym, przyjemnym i charakterystycznym zapachu. Lilak należy do roślin wabiących motyle.
Najczęściej spotkać można kwiaty o białej, różowej lub fioletowej barwie, zachwycające intensywnym zapachem i długo zachowywaną trwałością. Okazałość krzewu zwiększa systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, które z pewnością wzmagać będzie kwitnienie w kolejnych latach. Jest to dobry okres na ich sadzenie ze względu na dużą wilgotność powietrza i gleb.
Gdzie i jak uprawiać krzewy bzu? Lilak polecany jest na stanowiska słoneczne. Najlepiej rośnie na glebach ciężkich lub średnio ciężkich, żyznych, wilgotnych i zasobnych w wapń. Osiągająca kilka metrów roślina nie toleruje jedynie gleb kwaśnych i jest mrozoodporna, co sprzyja jej uprawie w przydomowych ogródkach.
Aby rośliny pięknie kwitły wymagają nawożenia nawozami mineralnymi. Potrzebują też ściółkowania przekompostowanym obornikiem.
Bez lilak to krzew do ogrodów przydomowych i parków. Jest wykorzystywany do tworzenia szpalerów i nieformowanych żywopłotów. Można go sadzić przy ogrodzeniach i na słonecznych stanowiskach, gdzie sprawdza się w sąsiedztwie: głogu, forsycji, jaśminowca, tawuły, perukowca czy berberysu.
Do najbardziej okazałych krzewów należy liliowo-purpurowy Michel Buchner, purpurowo-czerwony Charles Joly oraz fioletowy Ludwik Spaeth.
W ogródkach lilak rozmnaża się przez tworzenie silnych odrostów korzeniowych.