Podsumowanie XIX wojewódzkiej edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne odbyło się 26 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Konkurs prowadzony przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ma na celu zmniejszenie liczby wypadków i chorób zawodowych rolników oraz promocję zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.
Konkurs został zorganizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dziś podsumujemy eliminacje na etapie województwa świętokrzyskiego, gdzie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach otrzymała wsparcie od: Wojewody Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Starosty Kieleckiego, Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach a partnerem wydarzenia było Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych AGRO Ubezpieczenia.
Laureaci konkursu
W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 47 gospodarstw rolnych.
Pierwsze miejsce i tytuł najbezpieczniejszego gospodarstwa rolnego w wojewódzkie świętokrzyskim zdobyli gospodarze Anna i Konrad Grochal z Błogoszowa w gminie Oksa, w powiecie jędrzejowskim, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni około 60 hektarów. Produkują zboża, zielonki, kukurydzę, a także hodują 130 sztuk bydła mlecznego. Na terenie gospodarstwa znajduje się dom, garaże, w których utrzymywane są ciągniki i maszyny rolnicze oraz nowoczesna obora. Anna i Konrad Grochalowie otrzymali w nagrodę czek o wartości 2000 złotych, który ufundował Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, oraz voucher o wartości 1500 złotych od Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych AGRO Ubezpieczenia.
Drugie miejsce zajęli Krzysztof Baran i Ewa Ciesielska-Baran z powiatu kazimierskiego, którzy prowadzą gospodarstwo o wielkości 43,97 hektara, a z dzierżawami łącznie 90 ha i skupiają się na produkcji roślinnej, wśród której dominuje pszenica. Uprawiają też rzepak, buraki cukrowe oraz ziemniaki. Gospodarstwo jest wyposażone w cztery ciągniki rolnicze, kombajn zbożowy oraz kombajn ziemniaczany i wszystkie podstawowe maszyny. Stosowane są tu innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa podczas pracy, takie, jak kamery czy systemy monitorujące. Pan Krzysztof wykorzystuje swoje wykształcenie automatyka, które jest jednocześnie jego pasją do przebudowywania i dostosowywania maszyn i urządzeń do wymogów. Państwo Baran otrzymali nagrodę o wartości 1500 złotych, ufundowaną przez Wojewodę Świętokrzyskiego oraz voucher o wartości 1000 złotych z Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych AGRO Ubezpieczenia.
Na trzecim miejscu podium stanęli Katarzyna i Krzysztof Łapot z powiatu włoszczowskiego. Otrzymali nagrodę o wartości 1500 złotych ufundowaną przez Państwową Inspekcję Pracy oraz voucher o wartości 800 złotych od Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych AGRO Ubezpieczenia. Krzysztof Łapot prowadzi wraz z żoną Katarzyną gospodarstwo rolne o powierzchni 20, 30 hektara. Jest ono ukierunkowane na produkcję roślinną (zboża, trawy, kukurydza) oraz zwierzęcą (bydło – 60 szt.). Gospodarstwo wyposażone jest w następujące maszyny: trzy ciągniki rolnicze, kosiarkę rotacyjną, rozrzutnik, przyczepy, agregat uprawowy, rozsiewacz, prasę, ładowacz, paszowóz, opryskiwacz, pług obrotowy, kombajn zbożowy.
Gospodarstwo rolne Pana Krzysztofa Łapota wyróżnia ład i porządek w obejściu, dobrze utrzymane i oświetlone ciągi komunikacyjne, bardzo dobry stan techniczny stosowanych maszyn i urządzeń, dobrze wyposażony w narzędzia warsztat, dobrze zorganizowany punkt ppoż., a także oddzielona część produkcyjna od mieszkalnej oraz wydzielone miejsce do odpoczynku. Gospodarstwo Pana Krzysztofa jest przykładem do naśladowania dla innych rolników.
– Cieszymy się, że po raz kolejny udało się nam zaangażować do udziału w przedsięwzięciu liczne grono rolników – mówi Tadeusz Jakubowski, dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach. – W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 47 gospodarstw rolnych. Gratuluję wszystkim dbałości o swoje miejsce pracy, a w szczególności laureatom.
Wyróżnienia za udział w konkursie otrzymali:
- z powiatu buskiego: Jacek Marcjan gm. Gnojno, Jolanta Lasak gm. Wiślica, Natalia Nowak gm. Solec Zdrój,
- z powiatu starachowickiego: Anna Pocheć gm. Pawłów, Panią Beatę Zięba gm. Pawłów reprezentuje syn Maciej Zięba, Grzegorz Jagiełło gm. Pawłów
- z powiatu jędrzejowskiego: Łukasz Piekara gm. Nagłowice, Piotr Ulżyk gm. Oksa
- z powiatu kazimierskiego: Państwo Anna i Grzegorz Sieradzy gm. Czarnocin
- w powiecie sandomierskim: Maciej Siudak gm. Samborzec oraz Zbigniew Mroziński z gm. Łoniów
- w powiecie opatowskim: Hubert Wrzesień gm. Lipnik, Mariusz Działowski gm. Wojciechowice
- w powiecie włoszczowskim: Szczepan Szczerba gm. Moskorzew,
- w powiecie kieleckim: Elżbieta Bozowska gm. Bieliny, Henryk Góźdź gm. Nowa Słupia
- w powiecie koneckim: Janusz Gola gm. Mniów