Od 3 do 4 zł za pęczek trzeba zapłacić na targu w Kielcach za pęczek białej rzepy. Wydatek niewielki w porównaniu do bogactwa witamin i mikroelementów, które oferują nasi rolnicy.
Wśród jesiennych plonów na dużą uwagę zasługuje rzepa – nieocenione źródło błonnika. Można ją jeść na surowo, ponieważ sprawdzi się jako dodatek do sałatek. Rzepa to bomba witaminowa, która doskonale zapobiegnie niedoborom. Posiada ogromne wartości odżywcze.
Biała rzepa jest bogata w witaminy C, A, K, posiada też sporo tych z grupy B. Nie brakuje w niej składników mineralnych. Rzepa wzmacnia odporność, ma właściwości bakteriobójcze, sprawdzi się też w diecie redukcyjnej, ponieważ posiada niewiele kalorii. Dodatkowo przyspiesza przemianę materii.
Planując przyszłoroczne uprawy w warzywniku, warto wziąć ją pod uwagę i białą rzepę wysiać w ogrodzie, ponieważ ani jej uprawa, ani pielęgnacja nie są trudne. To warzywo, które ma jadalny korzeń i młode liście.
Jest rośliną dwuletnią, która w pierwszym roku tworzy liście i korzenie bulwiaste, a w drugim pęd kwiatostanowy. Częścią jadalną rzepy są korzeń i młode liście, rosnące na łodygach dorastających nawet do ponad 100 cm wysokości. Jadalna podziemna część rzepy białej ma kształt przypominający dużą rzodkiewkę o białej lub lekko fioletowej skórce.
Wczesne odmiany białej rzepy wysiewa się do gruntu lub w pojemnikach na wiosnę, a późniejsze – latem. Dobrze rośnie na stanowiskach nasłonecznionych i w glebie żyznej i wilgotnej. W okresie wegetacji należą ją regularnie nawadniać.