Biologizacja i zdrowsze o lepszej jakości to nowe podejście w rolnictwie, które zastępuje maksymalizację dochodów z hektara. Na czym polega?
Rolnictwo zrównoważone i ograniczenie stosowania środków ochrony roślin, czyli chemii, to nowy trend w rolnictwie, który ma pozytywny efekt dla konsumenta.
Krzysztof Domagała specjalista ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wyjaśnia, że przez wiele lat na wsi dominowało przemysłowe podejście do rolnictwa, które zakładało stosowanie dużej ilości środków ochrony roślin i maksymalizację dochodów z hektara.
Jak mówi, stopniowo zmienia się podejście do upraw na rzecz pozyskania plonów zdrowszych i lepszej jakości. Służyć ma temu biologizacja uprawy.
– Obecnie traktuje się glebę jak żywy organizm, więc należy przez zasiewem sprawdzić jakich składników mineralnych w danym miejscu brakuje, tak by nie przesadzić z nawożeniem – mówi Krzysztof Domagała.
Do praktyk biologizacyjnych ekspert zalicza badanie gleby, zawartości próchnicy, jej odczynu i zasobu mikro- i makroelementów. Jednocześnie odpowiednia analiza gleba pomaga uzyskiwać lepsze plony.
Jak podkreśla specjalista, zrównoważone rolnictwo jest znacznie bardziej ekologiczne i nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.