Brukiew, nazywana też kwaczkiem czy karpielem to krzyżówka rzepy i kapusty. Kiedyś dominowała na stołach najuboższych rodzin, ale obecnie staje się modna wśród poszukiwaczy utraconych smaków. Jak ją uprawiać?
Warzywo to doceni nie tylko nasze podniebienie. Brukiew to bowiem źródło zdrowia, od lat cenione w medycynie ludowej. Chociaż powinni ją ograniczyć chorzy na niedoczynność tarczycy, to od wieków brukiew stosowana jest jako środek wykrztuśny, moczopędny, pobudzający leniwe jelita oraz drogi żółciowe.
Aby oczyścić się z toksyn i przeprowadzić naturalny detoks, warto wypróbować sok z brukwi, który działa także pozytywnie na włosy oraz na choroby skóry.
Brukiew można wykorzystywać jako warzywo jadane przez ludzi, jak i roślinę pastewną. Brukiew dość trudno kupić, ale łatwo można ją wyhodować z nasion. Roślina nie ma też dużych wymagań uprawowych, ale są one za to dość specyficzne.
Warzywo to sieje się wprost do gruntu, a robi się to pod koniec kwietnia lub na początku maja. Rozstawa to ok. 50 x 20-25 cm, a głębokość siewu – ok. 1,5 cm.
Brukiew uprawia się także z rozsady. Jednak, ponieważ nasiona kiełkują w niskich temperaturach, nie sieje się ich w domu, ale na rozsadnik. Robi się to również w kwietniu, a przesadza na miejsce stałe w czerwcu. Taki sposób sprawdza się, jeśli na grządkach warzywnych mamy rośliny o krótkim okresie wegetacji (np. sałata), które są wcześnie zbierane i „zastępowane” właśnie brukwią.
To warzywo potrzebuje umiarkowanych temperatur i wilgotnej ziemi, szczególnie w początkowym okresie wzrostu. Jeśli zdecydujemy się na jej uprawę w ogrodzie, liczmy się z tym, że będzie trzeba ją podlewać, jeśli będzie brakować deszczu.
Ziemia powinna być w miarę ciężka i gliniasta, o odczynie zbliżonym do zasadowego. Jeśli mamy piaszczystą lub kwaśną glebę, nie liczmy na udane zbiory karpieli.
Z zabiegów pielęgnacyjnych trzeba zadbać o odchwaszczanie oraz spulchnianie ziemi. Pamiętajmy, by nie siać brukwi w tym samym miejscu, gdzie rosły inne warzywa kapustne, bo będzie bardziej narażona na choroby i szkodniki.
Brukiew ma dość długi okres wegetacji (zależy on też od odmiany), jednak generalnie zbiera się ją od przełomu lata i jesieni nawet do listopada. Najsmaczniejsze są młode bulwy. Choć karpiel zniesie mróz, to nie narażajmy jej na przemrożenie, bo takie bulwy gorzej smakują i szybciej się psują.