Mimo że czerwony burak od wieków uchodzi za pospolite warzywo, to jednak ze względu na swoje właściwości zasługuje na najwyższe uznanie. Może właśnie dlatego w kalendarzu ustanowiono jego święto. Przypada już wkrótce – 24 listopada, warto więc przyjrzeć się bliżej tej roślinie i ją docenić.
Burak stołowy, zwany też burakiem ćwikłowym, to roślina dwuletnia roślina warzywna o jadalnym, dużym, intensywnie czerwonym korzeniu spichrzowym i czerwonawych liściach.
Warzywo to nie lubi nadmiernego zakwaszenia, a więc uprawiać należy je na glebach o pH w granicach 6,7- 7. Wymaga miejsc słonecznych, najlepiej w sąsiedztwie cebuli, fasoli szparagowej, kalarepy, kopru, ogórków, rzodkiewki, sałaty czy i selera.
Burak czerwony ma wiele zalet dla zdrowia i jest niskokaloryczny – w 100 g ma zaledwie 43 kcal. Zawiera cenne związki wapnia, potas, magnez i sód oraz żelazo, miedź, karoteny, witaminy z grupy B oraz witaminę C.
Burak czerwony: wzmacnia układ krwionośny – zapobiega anemii, przyczynia się do stabilizacji cholesterolu oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi; wspomaga walkę z wirusami – buraki wzmacniają odporność naszych organizmów i działają wykrztuśnie, pomaga przy bezsenności, ponieważ zawarty w nich kwas foliowy działa uspokajająco i ułatwia zasypianie. Burak jest też źródłem litu oraz magnezu, które wpływają na poprawę samopoczucia, koncentrację i pamięć; działa antynowotworowo – betaina zawarta w burakach jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym organizm przed działaniem wolnych rodników, które uszkadzając DNA mogą powodować nowotwory, jest też dobrym źródłem błonnika i działa lekko przeczyszczająco.