Sześć ludowych grup teatralnych w Świętokrzyskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich i jedenastu artystów w konkursie „Toto nase ludowe godanie” wystąpiło w sobotę, 2 grudnia 2023 roku na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, prezentując gwarą ciekawe opowieści i zwyczaje ludowe naszego regionu.
Tematyka występów i opowieści była dowolna, ważne było jednak, aby uwzględniała dawne ludowe tradycje naszego regionu. Gawędziarze, którzy potrafią ciekawie opowiadać gwarą, dali wspaniały występ.
Artystów oceniało trzyosobowe jury, które zwracało uwagę na język wypowiedzi, warsztat teatralny i całość obrzędu. Jak mówiła jedna z jurorek – profesor Marzena Marczewska, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pamięć o tradycji jest bardzo istotna, a pojawienie się młodych ludzi na scenie, pokazuje, że cel promowania ludowości został osiągnięty.
W Świętokrzyskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich wzięły udział: Zespół Folklorystyczny Brzezinianki z Brzezin w gminie Morawica – prezentując „Chałupkowe garcynki”, Koło Gospodyń Wiejskich Ściegnianie ze Ściegni w gminie Bodzentyn – prezentując „Odejście”, Zespół Świętokrzyskie Jodły z gminy Bodzentyn – prezentując „Granie u Maciejów”, Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy Sołtyski z Pawłowa – prezentując „Wilijo dożynek”, Zespół Ludowy Bolechowiczanie z Bolechowic w gminie Nowiny – prezentując „Opowieść o chlebie” oraz Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Śniadka z gminy Bodzentyn – prezentując „Kusoki”.
Jury pierwsze miejsce przyznało Zespołowi Folklorystyczno-Obrzędowemu Sołtyski z Pawłowa za przedstawienie „Wilijo dożynek”.
W konkursie „Toto nase ludowe godanie” zaprezentowało się na scenie jedenastu artystów: Gabriela Kruk z Morawicy – z opowieścią „Rzec to kota stoła”, Stanisław Jędrzejczyk z Dęskiej Woli w gminie Morawica – z opowieścią „O rządzeniu”, Helena Jędrzejczyk z Dąbrowy Dolnej w gminie Bodzentyn z opowieścią „Uchniete dziecko”, Barbara Latała z Dąbrowy Górnej w gminie Bodzentyn z opowieścią „Jadwenta”, Zygmunt Wiśniewski z Wyrowców w gminie Bodzentyn z opowieścią „Łodludki zzo rzeki Bobrzy”, Stanisława Młynarska z Łopuszna z opowieścią „Diaboł z suchych łąk”, Łucja Wiśniewska z Nowego Bostowa w gminie Pawłów z opowieścią „O Babie Jadze”, Józefa Bucka z Kostomłotów Drugich w gminie Miedziana Góra z opowieścią „Waluś”, Stanisława Żądecka z opowieścią „Ło stary pannie”, Lucyna Lipczyńska ze Śniadki Drugiej w gminie Bodzentyn z opowieścią „Do kościoła na roboty”, i Lidia Głuszek ze Śniadki Drugiej w gminie Bodzentyn z opowieścią „Jarmark” .
Ich zadaniem było zaprezentowanie gwarą ciekawych opowieści. Przedstawione teksty nie mogły być nigdzie wcześniej prezentowane ani publikowane. Tematyka uwzględniała dawne ludowe tradycje regionalne. Można było posłuchać ciekawych opowiadań, opowieści i powiastek, godek, podań ludowych, pogwarek i bajek.
Jury pierwsze miejsce przyznało Józefie Buckiej z Kostomłotów Drugich w gminie Miedziana Góra za opowieść „Waluś”.