W siedzibie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Kielcach w środę, 30 października, wręczono jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa świętokrzyskiego zestawy ratownictwa przedlekarskiego.
Wydarzenie to, zorganizowane przez KRUS, podkreśla znaczenie wsparcia dla strażaków, którzy na co dzień podejmują się niebezpiecznych działań ratunkowych.
– Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach przekazała 13 jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu województwa świętokrzyskiego zestawy ratownictwa przedlekarskiego. KRUS od swojego początku dba o bezpieczeństwo w gospodarstwach rolnych i na terenach wiejskich. Prowadzimy szeroko zakrojoną prewencję współpracując z policją Państwową Inspekcja Pracy. Ostatnio nawiązaliśmy z Narodowym Funduszem Zdrowia i dzięki temu, jak sądzę ta liczba wypadków w gospodarstwach rolnych ciągle spada. Są analizy, że tym roku do końca października ta liczba wypadków spadła o 10 procent w stosunku do roku ubiegłego. Przekazaliśmy torby medyczne i sądzę, że one będą pomagać strażakom ochotnikom ratować życie i zdrowie. Jestem przekonany, że te zestawy zostaną bardzo dobrze wykorzystane, chociaż życzę strażakom, żeby nie korzystali z nich często – mówił Adam Stoksik, dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Kielcach.
Każdy z przekazanych zestawów zawierał niezbędne narzędzia, takie jak materiały opatrunkowe, nożyce medyczne oraz sprzęt do stabilizacji urazów. To istotne wsparcie w codziennych akcjach ratunkowych, które z pewnością przyczyni się do zwiększenia efektywności działań OSP.
Jak dodał Jarosław Ziemniak, zastępca dyrektora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Kielcach, który między innymi zajmuje się prewencją, Kasa rokrocznie funduje około 200 toreb dla całego kraju.
– Nam udało się w tym roku pozyskać wyjątkowo dużo, bo aż 13, dlatego w każdym z powiatów jedna ze straży pożarnych mogła taką torbę otrzymać. Oczywiście o wiele więcej jednostek aplikuje o takie wyposażenie, jednak my staramy się zadowolić każdy z powiatów miarę naszych możliwości. Praca z OSP jest dla nas bardzo ważna, bo troską naszą jest bezpieczeństwo pracy w gospodarstwach rolnych, a OSP bardzo nam w tym pomaga i dba o to, aby jak najszybciej pomoc przedlekarska została udzielona poszkodowanym, którzy jej potrzebują w związku z wypadkami na wsi – mówił zastępca dyrektora Jarosław Ziemniak.
Wśród wyróżnionych jednostek znalazły się m.in.:
Ochotnicza Straż Pożarna w Krzczonowie, powiat kazimierski, która działa nieprzerwanie od 1923 roku. Obecnie zrzesza 40 członków, z których 6 przeszkolono w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Ochotnicza Straż Pożarna w Borii, powiat ostrowiecki, która została założona w 1927 roku. W jej strukturach znajduje się dziś 35 członków, w tym 10 z certyfikowanym szkoleniem z pierwszej pomocy przedmedycznej.
Ochotnicza Straż Pożarna w Grzybowej Górze, powiat skarżyski, która istnieje od 1934 roku i jest częścią Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego (KSRG). W 2014 roku jednostka została odznaczona złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. OSP zrzesza 54 członków, z czego aż 17 jest przeszkolonych w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Działają tutaj również dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze.
Ochotnicza Straż Pożarna w Obicach, powiat kielecki, założona w 1928 roku. Jednostka zrzesza obecnie 44 członków, w tym 13 druhen, a 4 druhów posiada przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Przy OSP funkcjonuje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, licząca 13 młodych strażaków. Jednostka aktywnie uczestniczy w uroczystościach gminnych i powiatowych.
Ochotnicza Straż Pożarna w Koniecznie, powiat włoszczowski, działająca od 1918 roku. Jednostka zrzesza obecnie 60 członków, z czego 7 jest przeszkolonych w udzielaniu pierwszej pomocy. Przy OSP funkcjonuje także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza licząca 39 członków oraz Orkiestra Dęta.
Ochotnicza Straż Pożarna w Radkowicach, powiat starachowicki, która powstała w 1935 roku. Obecnie w jej strukturach działa 24 członków, w tym 6 przeszkolonych druhów.
Ochotnicza Straż Pożarna w Iwaniskach, powiat opatowski, jedna z najstarszych jednostek, funkcjonująca od 1905 roku. Zrzesza 46 członków, z czego 9 jest przeszkolonych w udzielaniu pierwszej pomocy. OSP prowadzi Młodzieżową Drużynę Pożarniczą liczącą 14 osób oraz Dziecięcą Drużynę Pożarniczą liczącą 26 młodych członków.
Ochotnicza Straż Pożarna Sprowa, powiat jędrzejowski, która działa od 1928 roku i również jest częścią KSRG. Jednostka liczy 32 członków, z których 4 jest przeszkolonych w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej.
Ochotnicza Straż Pożarna w Działoszycach, powiat pińczowski, która istnieje od 1907 roku i wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Na stanie posiada dwa samochody ratowniczo-gaśnicze. OSP liczy 25 członków, w tym 9 przeszkolonych w udzielaniu pierwszej pomocy.
Ochotnicza Straż Pożarna w Linowie, powiat sandomierski, reaktywowana w 2019 roku, od razu aktywnie zaangażowała się w działania na rzecz lokalnej społeczności. Przekazała swoją torbę R1 na Ukrainę, wspierając tamtejsze służby. Obecnie zrzesza 24 członków, w tym 3 druhów przeszkolonych w pierwszej pomocy. Funkcjonuje tutaj Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza licząca 16 osób.
Ochotnicza Straż Pożarna w Zbludowicach, powiat buski, która działa od 1924 roku i jest częścią Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Na bazie tej jednostki funkcjonuje grupa ratownictwa medycznego, prowadząca szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów i mieszkańców. Zabezpiecza liczne wydarzenia sportowe, religijne oraz strażackie. Obecnie OSP liczy 52 członków, z czego 12 przeszkolonych w zakresie pierwszej pomocy.
Ochotnicza Straż Pożarna w Koniemłotach, powiat staszowski, istniejąca od 1923 roku. W geście solidarności druhowie przekazali swoją torbę R1 na Ukrainę, widząc potrzeby tamtejszych strażaków. OSP liczy 52 członków, w tym 8 przeszkolonych druhów, a także prowadzi Kobiecą Drużynę Pożarniczą oraz dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze.
Ochotnicza Straż Pożarna w Kozowie, powiat konecki, powstała w 1958 roku. Jednostka zrzesza 56 członków, z czego 16 przeszkolono w zakresie pierwszej pomocy. Funkcjonuje tutaj również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, licząca 25 członków.
Wszystkie OSP, które otrzymały zestawy, mają na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa w swoich lokalnych społecznościach, ale także rozwój działań na rzecz młodzieży poprzez tworzenie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
– Cieszę się, że możemy wspierać Was w tak ważnej misji. Życzę wielu sukcesów oraz bezpiecznych interwencji – dodał dyrektor KRUS dr Adam Stosik.