Wyzwoliny kosiarza, okrężne, potrawy żniwne, symbolika chleba w tradycji ludowej, młócka cepami czy mielenie zboża – między innymi takie obrzędy z dawnej świętokrzyskiej będą prezentowane podczas Święta Chleba, które 1 września odbędzie się w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Jak co roku wydarzenie odbywające się w Tokarni na zakończenie żniw przyciąga ogromne rzesze mieszkańców naszego regionu, którzy przybywają do Parku Etnograficznego po zabawę i wiedzę o dawnej wsi. Nie inaczej będzie także w tym roku. Jakie przygotowano atrakcje dla odwiedzających?
– Święto Chleba w Parku Etnograficznym w Tokarni rozpocznie uroczysta msza święta w kościele z Rogowa w oprawie Zespołu Ludowego Bolechowiczanie. Potem będzie barwny korowód prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Skokotliwi, widowisko „Okrężne” – obrzęd na zakończenie żniw i wiele innych atrakcji – mówi Katarzyna Korus – dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.
Jak dodaje dyrektor, od godziny 11 do 18 w Tokarni będzie się można przenieść na świętokrzyską wieś taką, jaka była ona przed laty. Zobaczyć między innymi obrzęd „Wyzwoliny Kosiarza” w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki, obrzęd, w czasie którego młody kosiarz stawał się pełnoprawnym żniwiarzem, spróbować dań serwowanych dawniej żniwiarzom, a wśród nich kaszy pęczak ze skwarkami, chleba z masłem, twarogu ze szczypiorkiem czy miętą, kawy zbożowej na zimno czy ciasta drożdżowego.
– Atrakcją będzie pokaz młócki cepami, zabytkowej młocarni szerokomłotnej napędzanej silnikiem elektrycznym, mielenie ziarna w żarnach, praca zabytkowego wiatraka z Dębna. Nie zabraknie opowieści o młynarstwie – zapowiada Katarzyna Korus.
Uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, laureaci Ogólnopolskiego Konkursu „Zboża najwyższej jakości. Powrót do zbóż pradawnych” upieką pyszny chleb, którym poczęstują uczestników wydarzenia. Będzie można także zobaczyć wystawę maszyn i urządzeń rolniczych.
Alicja Trukszyn, która o naszej wsi wie prawie wszystko, opowie o symbolice chleba w tradycji ludowej.
Nie zabraknie muzyki. Koncerty dadzą: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Zespół Pieśni i Tańca Piekoszowianie, Świarne Kakonianki, Chełmowianki, Zespół Pieśni Tańca Godziembianie oraz uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia przy ZDZ w Kielcach.