Chrobotek reniferowy – popularny także w Polsce porost filtruje powietrze z toksyn, pyłów i nieprzyjemnych zapachów. Warto sprowadzić go z legalnego sprawdzonego źródła i hodować samodzielnie w domu dla dobrej jakości powietrza.
Chrobotek reniferowy jest porostem, czyli organizmem zbudowanym z komórek glonu i strzępków grzyba. Ten niepozorny z wyglądu organizm posiada nieocenione zasługi dla przyrody i człowieka.
Osiąga zaledwie kilka centymetrów wysokości i wyglądem przypomina niewielki krzaczek. Zwykle ma kolor jasnoszary, ale można też spotkać osobniki o barwie brązowej lub zielonkawej. Gatunek ten jest jednym z przysmaków reniferów – skąd wzięła się jego nazwa.
Chrobotek reniferowy żyje w chłodnych rejonach, np. w Skandynawii i na Grenlandii, a spotkać go można także w cieplejszych stronach świata, również w Polsce. Występuje na leśnych polanach, szczególnie w lasach sosnowych. Dobrze się czuje na terenach suchych i ubogich w związki odżywcze. Jego obecność świadczy o dobrej jakości powietrza.
Chrobotek reniferowy objęty jest od 2004 roku częściową ochroną, co oznacza, że na jego zbiór należy mieć zezwolenie. To powód, dla którego chrobotka lepiej sprowadzić z legalnego sprawdzonego źródła i hodować samodzielnie w domu.
Chrobotek reniferowy ma działanie prozdrowotne. Największą jednak jego zaletą jest umiejętność filtrowania powietrza z pyłów, toksyn i nieprzyjemnych zapachów, dlatego jest wręcz idealny dla alergików.
Nie uprawia się go w doniczkach, ale kupuje w panelach lub kępkach sprzedawanych na wagę. Często porost zostaje już wcześniej poddany impregnacji, a głównym składnikiem impregnatu jest gliceryna.