Chryzantemy to rośliny należące do rodziny astrowatych. Do Europy przywędrowały m.in. z Chin i Japonii. Od wieków zachwycają pięknymi kwiatami o różnych kształtach, wielkościach i kolorach. Mogą być roślinami ogrodowymi, doniczkowymi lub ozdabiać stół. W Polsce, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji, na Malcie i Węgrzech często kojarzą się ze smutkiem, pożegnaniem, cmentarzami.
Na Dalekim Wschodzie chryzantema jest symbolem szczęścia i długiego życia – nie bez przyczyny widnieje ona w herbie cesarzy japońskich.
Chryzantemy dziko rosną głównie w Azji, w Europie także spotkać można nieliczne dzikie gatunki. W Polsce występuje tylko jeden gatunek dzikich chryzantem – chryzantema Zawadzkiego.
Kwiaty te są odporne na zimno i kwitną jesienią. Pewnie dlatego w Polsce kojarzone są głównie z dniem Wszystkich Świętych i chętnie przystraja się nimi groby.
Chryzantemy to typowe rośliny krótkiego dnia – tzn., gdy jesienią dni stają się coraz krótsze, w wyniku zmiany warunków świetlnych rośliny zamiast rosnąć, zaczynają kwitnąć. Wczesne odmiany kwitną już w sierpniu i we wrześniu, średnio wczesne w październiku i na początku listopada, a późne w listopadzie i grudniu.
Aby zaplanować ich kwitnienie, stosuje się uprawę sterowaną, która umożliwia uzyskiwanie kwitnących chryzantem w dowolnym okresie roku. Polega to na kontrolowaniu długości dnia i nocy. Rośliny doświetla się sztucznie wydłużając lub skracając dzień. Dzięki temu chryzantemy możemy kupować prawie przez cały rok.
W zależności od odmiany kwitną na czerwono, fioletowo, różowo, pomarańczowo, żółto, kremowo lub biało, w różnych odcieniach. Cieszą oko wyglądem – od maleńkich płatków, przez gwiaździste koszyczki, po olbrzymie kuliste kwiaty. Lubią jasne stanowiska, lekko wilgotną glebę, są wytrzymałe. Kwitną długo, nawet kilkanaście tygodni.
Chryzantemy mają szerokie zastosowanie. To nie tylko kwiaty ozdobne, ale też dla niektórych mają właściwości lecznicze oraz sprawdzają się w kuchni. W Azji pija się napar z chryzantem. Kwiatom przypisuje się też właściwości prozdrowotne. W Azji dawniej stosowano chryzantemy w przypadku przeziębienia, bólów, zawrotów głowy, nadciśnienia. W kuchni chińskiej wykorzystuje się płatki tych kwiatów, dodaje je do zup.