Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana w ramach operacji własnej sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Wieś Skowronno Dolne położona jest na Ponidziu, tuż nad rzeka Nidą. Warunki glebowe, zasoby mineralne oraz nasłonecznienie (wieś położona na południowym stoku Garbu Pińczowskiego) sprzyjały występowaniu dziko rosnącego chrzanu. Dawniej chrzan rósł praktycznie wszędzie, w szczególności na skraju pól, na miedzach czy na ścierniskach. Jeszcze do niedawna znajdował się tu dwór wzniesiony w XVII wieku. Przypuszcza się, że tradycja gotowania chrzanówki wywodzi się właśnie z dawnego dworu, w którym pracowali przodkowie wsi Skowronno Dolne. Do dziś mieszkańcy kopią chrzan na ścierniskach i ugorowanych polach, a oryginalny przepis na chrzanówkę jest kultywowany w ich gospodarstwach domowych.
Chrzanówka
Składniki: 1 l maślanki, 10 dag boczku, 1 laska kiełbasy, 4 laski chrzanu, 6 jajek ugotowanych na twardo, 5 łyżek śmietany, sól, pieprz, koperek.
Sposób wykonania: Maślankę z boczkiem, pokrojoną w plastry kiełbasą oraz z startym na tarce chrzanem gotować przez 45 minut. Dodać pokrojone w plastry ugotowane jajka i gotować jeszcze przez 15 minut. Doprawić pieprzem, solą i dodać śmietanę. Posypać koperkiem.
Przepis podało: Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich Skowronianki ze Skowronna Dolnego.