Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
W gminie Szydłów znajduje się ok. 2 tys. ha sadów, w 80 proc. śliwowych. Szydłów to niepodważalna stolica polskiej śliwki. Dogodne warunki klimatyczno-glebowe, specyficzny mikroklimat Pogórza Szydłowskiego oraz wysoka kultura prowadzenia sadów sprawiły, że śliwki z Szydłowa cieszą się uznaniem nie tyko w Polsce, ale także za granicą. Oprócz śliwek surowych sadownicy oferują lokalny produkt, jakim jest suszona śliwka szydłowska. Suszenie śliwek z jednoczesnym wędzeniem odbywa się na tzw. laskach. Metoda ta pozostaje niezmieniona od wielu pokoleń. Do produkcji śliwki suszonej wykorzystuje się wyłącznie owoce odmian śliwy domowej (łac. Prunus domestica). 29 października 2010 roku Komisja Europejska wpisała śliwkę szydłowską suszoną do rejestru produktów rolnych objętych ochroną na obszarze Unii Europejskiej. Produkt z Szydłowa został wpisany do rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych. To właśnie m.in. koła gospodyń wiejskich przyczyniają się do przekazywania z pokolenia na pokolenie dawnych receptur oraz pielęgnowania ich w pamięci mieszkańców.
Ciasto drożdżowe ze śliwką
Składniki: Ciasto: 4 jajka, 1 szklanka mleka, 1/2 szklanki oleju, 3/4 szklanki cukru, 5 dag drożdży, 3 szklanki mąki, 1/2 kg śliwek.
Sposób przygotowania: Cukier włożyć do miski, wlać olej i mleko. NIE MIESZAĆ! Dodać pokruszone drożdże i rozkłócone jajka. Wszystko przykryć ściereczką kuchenną i odstawić na całą noc. Następnego dnia do miski wsypać przesianą mąkę i wymieszać wszystko drewnianą łyżką. Jeśli ciasto jest za rzadkie, dosypać więcej mąki, po czym wyłożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Na cieście ułożyć śliwki i posypać kruszonką. Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C. Piec ok. 50 minut. Pod koniec pieczenia ciasto można przykryć papierem, żeby kruszonka się nie przypaliła.
Kruszonka: 4 łyżki cukru pudru i tyle samo masła, 8 łyżek mąki. Do miski wsypać mąkę, cukier i dodać tłuszcz. Połączyć składniki i posypać ciasto.
Przepis podała: Katarzyna Kałandyk ze Stowarzyszenia KGW w Rudkach.