Ciemiernik jest byliną godną większego rozpropagowania jako roślina ozdobna doskonale nadająca się do nasadzeń na działkach. Kwitnie od listopada do kwietnia w zależności od gatunku, odmiany i warunków klimatycznych.
Roślina ta do rozwoju pąków kwiatowych wymaga niższych temperatur. Kwitnące ciemierniki w doniczkach można spotkać w sprzedaży zimą.
– Ciemiernik dobrze rośnie na stanowisku częściowo ocienionym w glebie próchnicznej, przepuszczalnej o odczynie lekko zasadowym i wilgotnym. Dlatego tak ważne jest podlewanie ciemierników w czasie upalnego lata i suchej jesieni – mówi Edward Galus, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców.
I dodaje: – Po okresie kwitnienia, kępy ciemierników należy oczyścić z przekwitłych kwiatów, szczególnie tych starych z objawami chorób i liści pokrytych plamami. Warto również rośliny zasilić wieloskładnikowym nawozem. Nawożenie należy powtórzyć jeszcze dwukrotnie na początku i w pełni lata. Ponieważ ciemiernik ma zimozielone liście, wskazane jest aby zimą lekko okryć go gałązkami roślin iglastych.
– Kwiaty ciemierników nadają się również do wazonów w domu. Należy jednak pamiętać, aby nie wstawiać ich od razu po przyniesieniu z działki, a dopiero po dobowej aklimatyzacji w chłodnym pomieszczeniu. Pozwoli to wówczas cieszyć się kwiatami ciemierników w wazonie co najmniej przez tydzień – informuje prezes działkowców.
Jak rozmnaża się ciemierniki? Przez sadzonki, podział roślin. Ciemierniki nie lubią przesadzania i powinniśmy dobrze przemyśleć, gdzie je sadzimy i dobrać odpowiednie dla nich stanowisko. Gatunki o kwiatach pojedynczych można rozmnażać z nasion. Nasiona muszą przejść stratyfikację (niską temperaturę) i kiełkują po okresie roku. Siewki odpowiednio pielęgnowane zakwitają w trzecim roku uprawy.
– Warto wprowadzać ten gatunek na nasze działki, gdyż zdobić je będą zimozielonymi liśćmi i długim kwitnieniem w nietypowym dla roślin okresie roku. Prace hodowlane doprowadziły do nazwy gatunkowej „ciemiernik biały” mimo że wyróżniamy odmiany o kwiatach pojedynczych i pełnych w kolorach od białego przez różowy, żółty do czerwonego – tłumaczy Edward Galus.
Pamiętajmy jednak, że jest to roślina trująca i wszelkie prace przy niej powinniśmy wykonywać w rękawicach ochronnych.