Na obszarze całego województwa świętokrzyskiego średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła próg 3 lub 5 stopni Celsjusza. Oznacza to, że na polach uprawnych można rozpoczynać stosowanie nawozów azotowych. Elastyczny termin ich stosowania zależy od pogody, którą sprawdzić można na stronie IMGW.
Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednia do nawożenia temperatura nie jest jedynym wymogiem do wcześniejszego nawożenia.
We wszystkich powiatach Świętokrzyskiego średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła próg trzech stopni Celsjusza. W powiatach buskim, jędrzejowskim, kazimierskim, opatowskim, ostrowieckim, pińczowskim sandomierskim, starachowickim, staszowskim, włoszczowskim i w Kielcach temperatura sięgnęła nawet 5°C.
Rolnicy mogą przystąpić w naszym regionie do nawożenia azotem. Przypomnijmy, możliwość stosowania nawozów od 1 lutego do 1 marca zależy od średniej dobowej temperatury, jeśli:
- przez pięć następujących po sobie dni, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 3°C, możliwe będzie nawożenie roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych;
- przez pięć następujących po sobie dni, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 5°C, możliwe będzie nawożenie pozostałych upraw.
Informację dotyczącą możliwości stosowania nawozów azotowych można będzie sprawdzić na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) pod adresem: agrometeo.imgw.pl/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia.
Ale uwaga! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy informuje jedynie o osiągnięciu wskazanych wyżej progów średniej dobowej temperatury i nie decyduje o możliwości wcześniejszego stosowania nawozów oraz nie jest odpowiedzialny za skutki wykorzystania wyżej wymienionych informacji. Przekroczenie średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C lub 5°C nie jest jedynym warunkiem wcześniejszego zastosowania nawozów. Warunki rolniczego wykorzystania nawozów określają przepisy powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności ustawa z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu oraz ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne.