Między innymi drób, wyroby mleczne i ryby to polska żywność, która w ostatnich latach podbija rynki krajów Unii Europejskiej i bije rekordy popularności na rynku eksportowym. W ostatnim czasie wpływy z ich sprzedaży znów były wyższe i to o 0,5 procent. Dla jakich krajów nasi rolnicy produkują towary?
Jak wynika z danych opracowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, wpływy uzyskane ze sprzedaży towarów żywnościowych na rynku Unii Europejskiej w okresie od stycznia do sierpnia 2024 roku osiągnęły 25,5 mld euro i były o 0,5 procent większe niż w analogicznym okresie roku 2023, kiedy to osiągnęły 110,2 mld złotych.
Sprzedaż polskiej żywności przynosiła największe przychody z eksportu o Niemiec – 8,8 mld euro, czyli o 1 procent mniej w stosunku do analogicznego okresu 2023 roku, do Francji – 2,1 mld euro, wzrost o 2 procent rok do roku, Niderlandów – blisko 2 mld euro, spadek o 7 procent, Włoch – 1,7 mld euro, spadek o 2 procent i Czech – 1,6 mld euro, wzrost o 3 procent.
Pierwsze osiem miesięcy bieżącego roku, poza żywnością, pokazał wzrost eksportu tytoniu i wyrobów tytoniowych i miał wartość 3,2 mld euro, wzrost o 3 procent w stosunku do analogicznego okresu w 2023 roku, mięsa drobiowego – 2,1 mld euro, na poziomie sprzed roku, mięsa wołowego – 1,2 mld euro, wzrost o 1 procent), ryb i przetworów – 1,7 mld euro, wzrost o 5 procent, produktów mlecznych – 1,7 mld euro, wzrost o 7 procent, pieczywa i wyrobów piekarniczych – 1,4 mld euro, wzrost o 6 procent, karmy dla zwierząt domowych – 1,3 mld euro, wzrost o 18 procent, a także czekolady i wyrobów czekoladowych – 1,3 mld euro, wzrost o 20 procent.
Te dane pokazują rolę polskiego rolnictwa, które pełni ono w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego.