Drugi miesiąc wakacyjny – sierpień – to czas zbiorów tych warzyw, które zostały posiane, bądź posadzone wiosną. Jest to równie dobry czas na ponowne sianie, czy sadzenie kolejnej partii warzyw na zbiór późny.
Oczywiście nie wszystkie warzywa możemy zacząć uprawiać w tym sierpniowym miesiącu, ale są takie, które jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków jesienią będą mogły być przez nas zebrane. Są też takie, które możemy wysiać właśnie w tym czasie, a zbiór będzie możliwy dopiero na wiosnę przyszłego roku.
Do takich warzyw należą: koper, sałata, rzodkiewka, rzeżucha, cebula siedmiolatka, szpinak, roszponka czy też skorzonera.
Najpóźniej do połowy sierpnia możemy wysiać cebulę, którą możemy zebrać wiosną w tzw. wczesnym zbiorze. Podobnie ma się sprawa z sałatą, rzodkiewką czy koprem. Ważne, aby do uprawy warzyw ozimych dobierać odmiany ozime, które wytrzymają spadki temperatur zimą, by wiosną wznowić wegetację i wydać plon.
W pierwszej dekadzie sierpnia możemy wysiać nasiona np. szpinaku, rzodkiewki i rzeżuchy na zbiór jesienny, wówczas możemy cieszyć się młodymi roślinami na przełomie września i października. W razie chłodniejszych nocy możemy młode siewki przykryć agrowłókniną, a w dzień okrywę zdjąć.
Do 20 sierpnia należy wysiać skorzonerę, którą zbierzemy dopiero w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Przez cały sierpień możemy sukcesywnie wysiewać nasiona kopru, którego młode siewki wykorzystamy do bezpośredniego użytku lub z powodzeniem możemy zebrać przed nadejściem zimy i zamrozić.
Małgorzata Miłek