Maj to okres bardzo intensywnych prac w ogrodzie i na działce. Działkowcy mają pełne ręce roboty, ponieważ od ich pracy w tym okresie zależy rozwój roślin i plony.
Maj to okres, kiedy sadzimy czy siejemy rośliny ciepłolubne. Niektórzy kupują rozsady ogórków, cukinii, dyni, a inni wysiewają nasiona tych roślin. Maj to także okres siewu fasoli szparagowej i tycznej. W związku z okresem bardzo intensywnego wzrostu roślin wykonuje się też wiele zabiegów dotyczących nawożenia czy ochrony roślin.
– Od tego co w maju zrobimy w ogrodzie, zależeć będą plony. Jeśli w maju nie dojdzie wschodu jakichś roślin można jeszcze powtórzyć wysiewy. Trzeba liczyć się również z przymrozkami, charakterystycznymi dla tak zwanych zimnych ogrodników czy zimnej Zośki. Trzeba na bieżąco śledzić temperaturę i na bieżąco reagować, na przykład okryć młode rośliny agrowłókniną czy zabezpieczyć rośliny w inny sposób, aby nie stracić nasadzeń – mówi Edward Galus – prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców.
Jak dodaje bardzo ważna jest obserwacja szkodników.
– To jest okres, kiedy zwracać trzeba uwagę na owocówki, mszyca też spędza sen z powiek ogrodników ze względu na duża aktywność w tym okresie. Atakują głównie młode czubki roślin, wiec trzeba zwrócić uwagę. Zdarza się bowiem na przykład, że atakują choćby koper. Maj to okres dużej aktywności mszycy, Można zabezpieczyć rośliny stosując ekologiczne albo mechaniczne środki lub chemię jak najmniej inwazyjną – wyjaśnia Edward Galus.