20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Według szacunków Unii Europejskiej jedna rodzina pszczela wytwarza w ciągu sezonu miód o wartości około 5 tysięcy złotych. W Polsce jest ich około dwóch milionów, a więc nasza gospodarka zawdzięcza pszczołom 10 miliardów złotych rocznie.
Do tego należy doliczyć jeszcze korzyści wynikające z zapylania kwiatów, bez czego większość upraw nie mogłaby istnieć. W Polsce jest około 75 tysięcy aktywnych pszczelarzy z czego 40 tysięcy ma zezwolenia powiatowego lekarza weterynarii na sprzedaż miodów, a około pięciu tysięcy zajmuje się rolniczym handlem detalicznym.
Ten sezon, mimo że zarówno dla pszczół, jak i pszczelarzy zapowiadał się znakomicie, niestety raczej nie będzie obfity w miód.
– Wiosna za wcześnie wystartowała, miała nawet około trzech tygodni przyśpieszenia, a potem przyszły przymrozki i zniszczyły kwiaty, a więc pożytek dla pszczół. Cała nadzieja w kwitnących akacjach, lipach i innych roślinach w lecie – mówi Wiesław Sochacz, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy.
Warto wiedzieć, że pszczoła żyje maksymalnie jedynie 4-5 tygodni. Są o wiele bardziej spokojne niż na przykład osy i raczej wolą unikać kontaktu z człowiekiem.
Co jedzą pszczoły? Ich dieta nie jest skomplikowana, ponieważ składa się jedynie z nektaru i pyłku kwiatowego. Mają największe zapotrzebowanie na potas, sód i cynk, a zaspokajając ten apetyt mogą się zdrowo rozwijać. Braki tych minerałów, niestety, powodują, że owady są mniejsze i słabsze.
Warto wiedzieć, że pszczoła po jednorazowym użądleniu ssaka traci żądło i umiera.