Sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi pozytywnie zaopiniowała komisyjny projekt uchwały w sprawie umowy Unia Europejska – Mercosur. Jej celem jest wsparcie przez Sejm polskiego rządu w staraniach o zablokowanie przygotowanej przez KE umowy handlowej z krajami Mercosur.
W projekcie komisji czytamy m.in., że polscy konsumenci wychodzą z założenia, że sprzedawane na terenie Unii Europejskiej produkty żywnościowe spełniają wysokie unijne standardy zarówno w zakresie bezpieczeństwa produkcji, stosowanych środków przy produkcji, dobrostanu zwierząt oraz poszanowania środowiska. Z kolei przygotowana przez KE umowa takich gwarancji nie daje.
W projekcie oceniono również, że polscy producenci nie mogą być zmuszani do konkurowania z produktami niespełniającymi podstawowych norm w zakresie jakości produkcji. Wskazano, że umowa zakłada wzmożony handel takimi towarami jak mięso, a to stoi w sprzeczności z promowaną przez UE zrównoważoną konsumpcją.
„Podkreślamy, że rozwój innych branż w Unii Europejskiej nie może odbywać się kosztem polskiego i europejskiego rolnictwa. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej sprzeciwia się planom Komisji Europejskiej w zakresie odejścia od procedury ratyfikacji tej umowy przez poszczególne państwa na rzecz zatwierdzenia jej wyłącznie przez Komisję Europejską i Parlament Europejski. Mając powyższe na uwadze, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wspiera polski rząd w staraniach w celu zablokowania przygotowanej przez Komisję Europejską umowy Unia Europejska – Mercosur w jej obecnej formie” – podkreślono w projekcie.
UE i Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwii i Urugwaj, w czerwcu 2019 r., po 20 latach rozmów, uzgodniły utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi. Sprzeciw wobec umowy w jej obecnym kształcie wyrażał też resort rolnictwa.
– My nie akceptujemy takiej umowy handlowej. Chcemy, aby została ona wzbogacona o dodatkowe wymogi w zakresie klauzul ochronnych, a także kwot importu, które powinny być takie, by aby nie zakłócały rynku europejskiego – mówił pod koniec czerwca minister rolnictwa Czesław Siekierski.
Finalny tekst porozumienia KE ma przedstawić państwom członkowskim w lipcu. Aby odrzucić umowę, potrzebne jest utworzenie tzw. mniejszości blokującej, czyli koalicji składającej się z minimum czterech państw, reprezentujących 35 proc. ludności UE. Przeciwne porozumieniu są Polska i Francja.
Wśród krajów, które wyraziły swoje zaniepokojenie z powodu umowy są: Węgry, Austria, Irlandia, Rumunia, a także Włochy.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi