Trwa badanie pogłowia świń w całej Polsce. W województwie świętokrzyskim do badania wytypowano 1202 gospodarstwa indywidualne. Ankieterzy z Urzędu Statystycznego w Kielcach telefonują i odwiedzają rolników.
– To badanie odbywa się cyklicznie i prowadzone jest przez naszych pracowników co pół roku. W ten sposób Urząd Statystyczny uzyskuje najświeższe dane dotyczące produkcji żywca wieprzowego, z badania dowiadujemy się o zmianach zachodzących w ciągu półrocza – mówi Renata Hajder z Urzędu Statystycznego w Kielcach z Wydziału Badań Ankietowych.
Badanie prowadzone jest różnymi metodami.
– Na początku badania rolnicy mogli sami spisać się przez internet, w tej chwili ten spis przeprowadzają w terenie nasi ankieterzy, a także ankieterzy, którzy prowadzą spis przez telefon – mówi Renata Hajder.
Badaniem objęte są gospodarstwa rolne, wylosowane do danego badania. W tej chwili do badania są wylosowane 1202 gospodarstwa indywidualne. Wywiady są przeprowadzane z użytkownikami gospodarstw działających na terenie województwa świętokrzyskiego, ale badanie trwa również w tym samym czasie w całym kraju.
Czas na opracowanie wyników badania jest dość długi. Pierwszych wyników statystycy spodziewają się za około 2-3 miesiące.
– Celem badania jest uzyskanie liczb, które pokażą zachodzące w gospodarstwach zmiany. Dowiemy się w ten sposób, co się stało w ciągu ostatniego półrocza – jaka była produkcja żywca wieprzowego, jak się zmieniła struktura stada. Z ostatnich badań przeprowadzonych w grudniu ubiegłego roku wynika, że największą grupą wśród trzody chlewnej hodowanej w województwie świętokrzyskim była trzoda hodowana na ubój, zajmowała ona 38,7 procent w ogólnym stadzie zwierząt – informuje Renata Hajder.
Rolnicy nie zawsze podchodzą do badania ze zrozumieniem i ufnością do ankieterów.
– Mimo że otrzymali listy od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i są przygotowani na te wywiady, sytuacja w zależności od regionu sytuacja wygląda różnie. Bywa, że z zaufaniem do ankieterów jest problem, wówczas gospodarstwa odwiedzają osobiście ankieterzy – wyjaśnia Renata Hajder.
To ostatnie dni badania. Trwa 28 czerwca 2024 roku.