Warzywa dyniowate, do których oprócz ogórka należą dynie, cukinia, patison, melon i arbuz to gatunki coraz chętniej uprawiane w naszych ogródkach. Warto zaplanować dla nich grządki. Od czego zacząć? Jakie są wymagania uprawowe tych warzyw, kiedy je siać i w jaki sposób?
Najczęściej uprawianymi warzywami dyniowatymi są ogórek, dynia oraz cukinia. Melon czy arbuz są uprawiane znacznie rzadziej, ponieważ wymagają uprawy pod osłonami. Bardzo rzadko w domowych warzywnikach pojawiają się patisony.
Warzywa dyniowate mają wysokie wymagania cieplne. Arbuz i melon powinny być uprawiane pod osłonami, a reszta warzyw dyniowatych doskonale rośnie w gruncie. Optymalna temperatura do wzrostu wynosi 20-28°C. Długotrwałe spadki temperatury do 4°C powodują uszkodzenia roślin. Spadki temperatury do 0°C powodują całkowite zamieranie roślin.
Dyniowate mają bardzo duże wymagania wodne, gdyż tworzą stosunkowo niewielki system korzeniowy, bardzo dużą masę liści i wiele owoców. Podlewać trzeba je podczas całego okresu wegetacji.
Warzywa te mają też wysokie wymagania pokarmowe. Powinny być uprawiane w pierwszym roku po oborniku, a w trakcie sezonu nawożone głównie nawozami mineralnymi. Gleba powinna być zasobna w składniki pokarmowe i próchnicę. Nie lubią gleb ciężkich i podmokłych.
Warzywa dyniowate są roślinami jednorocznymi. Mogą być uprawiane po większości roślin. Nie powinny być uprawiane na tym samym miejscu częściej niż co 4 lata. Dobrym przedplonem dla dyniowatych są: cebula, sałata oraz rzodkiewka.
Rośliny te można uprawiać z siewu (dynia, ogórek, cukinia) lub z rozsady (dynia, ogórek, cukinia, patison, melon, arbuz).
Nasiona wysiewa się po majowych przymrozkach – po 15 maja. Rozsadę należy założyć już w kwietniu. Cały czas produkcji rozsady trwa około 5 tygodni. W tym okresie roślinom należy zapewnić wysoką wilgotność podłoża oraz stałą temperaturę (24-28°C do wschodów, 20-25°C po wschodach w dzień, 16-20°C po wschodach w nocy). Na miejsce stałe rozsadę wysadza się po 15 maja. Arbuz i melon powinny być uprawiane pod osłonami.
Rozsadę należy kupować w sprawdzonych centrach ogrodniczych lub wyprodukować ją samemu. Uprawa rozsady w warunkach domowych nie jest trudna. Nie należy kupować rozsady z niewiadomego źródła (np. na bazarach). Nie mamy wtedy pewności co do odmiany rośliny oraz jej zdrowotności.
Pielęgnacja warzyw dyniowatych nie jest bardzo pracochłonna, gdyż dzięki ich dużym liściom rozwój chwastów jest ograniczony. Wymagają jednak częstego podlewania oraz nawożenia.