Cykoria podróżnik kwitnie obecnie przy polskich drogach. Ma cenne właściwości oczyszczające krew i poprawiające trawienie.
Dorota Grądzka, zielarka i fitoterapeutka, wyjaśnia, że cykoria podróżnik swoją nazwę zawdzięcza miejscu występowania, porasta bowiem gęsto pobocza dróg. Obecnie kwitnie, a jej niebiesko-fioletowe kwiaty ozdabiają trasy.
Na co dzień do celów zielarskich wykorzystujemy kwitnące łodygi lub korzenie.
– Szczególnie korzystnie wpływa na dwunastnicę, która zwiększa wydzielanie żółci. W dzisiejszych czasach ludzie często cierpią na niedokwasotę, więc właśnie cykoria wspomoże trawienie. W przypadku niestrawności po posiłkach można wypić napar z cykorii – dodaje Dorota Grądzka.
Cykoria działa korzystnie również na jelita, bo jest cennym źródłem inuliny, naturalnego prebiotyku. Inulina to nietrawiony w przewodzie pokarmowym składnik żywności, stanowiący pożywkę dla bakterii jelitowych, wspierając ich wzrost i rozwój.
Jesienią możemy pozyskiwać również korzenie cykorii. Dokładnie umyte i osuszone mogą być zamiennikiem kawy.
Grubo mielonej cykorii warzywnej używa się do produkcji kawy, która jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Kawa z cykorii w porównaniu do kawy z ziaren kawowca nie wypłukuje magnezu z organizmu, którego brak może objawiać się skurczami mięśni.