Ostry smak i bogactwo witamin – czarna rzodkiewka, zwana popularnie czarną rzepą, stanowi nie tylko smaczny dodatek do surówek i kanapek, ale ma również zastosowanie w medycynie, kosmetyce oraz zielarstwie. Na targu kilogram tego niedocenianego warzywa kosztuje tylko 8 złotych, bo jesień to czas jej zbiorów.
Czy klienci kupują czarną rzepę? – Kupują przede wszystkim ci, którzy wiedzą o jej zaletach, ponieważ na straganie wśród innych kolorowych warzyw wygląda dość niepozornie. Jej uroda, a raczej brak urody, może trochę mylić – mówi pan Józef z Miejskiego Placu Targowego w Kielcach.
I ma rację, bowiem czarna rzepa, inaczej czarna rzodkiewka znana była już w starożytności, a w Europie jest uprawiana od XIII wieku właśnie ze względu na swoje zalety i łatwość w uprawie.
To roślina jednoroczna z rodziny kapustowanych i warzyw rzepowatych z grubym ciemnym korzeniem. Najlepiej rośnie w słońcu i w półcieniu, na żyznych i dobrze przepuszczalnych glebach. Ma wiele właściwości odżywczych. Jest źródłem witamin, głównie C, A i z grupy B, składników mineralnych, takich jak: potas, wapń, magnez, fluor, żelazo, cynk. Oprócz tego zawiera błonnik, substancje antybakteryjne, związki siarkowe, olejki eteryczne, antocyjany oraz fitosterole.
Czarna rzepa wspomaga pracę układu pokarmowego, krwionośnego, oddechowego, odpornościowego, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwinfekcyjnie, oczyszcza organizm, poprawia metabolizm, wzmacnia włosy, paznokcie i poprawia wygląd skóry. Stosuje się ją w schorzeniach wątroby, woreczka żółciowego, przy wzdęciach, zaparciach lub innych problemach trawiennych. Polecana jest też w bólach reumatycznych, nerwobólach i bólach gośćcowy. W czasie anemii spożywanie czarnej rzepy może wspomóc jej leczenie. Może stać się skuteczna również w czasie przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych np. w czasie chrypki, kaszlu.