Występowaniu czarnej zgnilizny kapustnych sprzyja wysoka temperatura powietrza (ok. 27-30 stopni Celsjusza), a taką właśnie w obecnym sezonie wegetacyjnym obserwujemy. Jak chronić rośliny? Oto porady ekspertów ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
– Objawami choroby są żółtawe plamy występujące na brzegach liści kapusty, przypominające kształtem literę V. Chore tkanki rośliny szybko gniją, wydzielając przy tym przykry zapach. Patogen zimuje w glebie na resztkach pożniwnych warzyw, dlatego tak ważne jest ich dokładne usuwanie z pola po sezonie wegetacyjnym – mówi Małgorzata Miłek.
Miejsce do uprawy kapusty należy wybierać starannie – z dala od pól, gdzie mogą występować chwasty z rodziny krzyżowych, na których bakteria także występuje. Agrofag wnika do roślin poprzez zranienia w okolicach systemu korzeniowego, przez aparaty szparkowe w warunkach wysokiego nasycenia powietrza wodą. Ponadto choroba może być roznoszona przez zwierzęta jak owady, prądy powietrzne, krople wody, czy też narzędzia stosowane w uprawie roślin.
Do metod zapobiegających występowaniu czarnej zgnilizny zaliczamy:
- stosowanie zdrowych nasion, niezakażonych Xanthomonas campestris pv. campestris,
- stosowanie trzyletniej rotacji uprawy z wykluczeniem roślin z rodziny krzyżowych,
- stosowanie izolacji przestrzennej od innych plantacji z rodziny krzyżowych,
- stosować właściwe podlewanie, ograniczające wilgoć na liściach,
- dezynfekcja narzędzi i sprzętu stosowanego do pielęgnacji warzyw kapustnych,
- zwalczanie lub ograniczanie owadów przyczyniających się do rozprzestrzeniania się patogenu.
Do ochrony chemicznej przed zgnilizną stosuje się środki zarejestrowane w Aktualnym Programie Ochrony Roślin Warzywnych na dany rok.