Na zupę, makaron, placki, do sałatek, kopytek, past do pieczywa, a także do pieczenia – zaczął się sezon na zbiór dyni. Na targu w naszym regionie wciąż najpopularniejsze są odmiany Hokkaido i Muscat.
Warto zainteresować się tym warzywem, ponieważ ma wiele składników odżywczych i szerokie zastosowanie w kuchni. Szczególnie powinny się zaprzyjaźnić z dynią osoby dbające o sylwetkę.
Dynia to roślina z rodziny dyniowatych, uprawiana w 22 gatunkach na obu kontynentach amerykańskich od co najmniej 10 tysięcy lat, a po odkryciu Ameryki zaczęto ją uprawiać także w Europie. Dzikie gatunki tego warzywa rosną na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej i w strefach umiarkowanych.
To warzywo wyróżniające się bardzo dobrymi wartościami odżywczymi. Dostarcza wiele ważnych witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Najpopularniejsza wśród dyń jest dynia polska o pomarańczowej grubej skórce i miąższu bez wyraźnego smaku, ale na rynku odmian dyni jest wiele. Hokkaido, piżmowa – Butternut, Lunga di Napoli, Muscat de Provence zwana prowansalską, muszkatołową lub francuską czy makaronową.
Dynia Hokkaido, znana też jako Japanase Red Kuri Pumpkin, Orange Hokkaido albo Uchiki Kurima, pochodzi z Japonii i ma charakterystyczny kształt oraz ciemnopomarańczową skórkę. Osiąga wagę ok. 1-2 kg. Jej zaletą jest to, że nie trzeba jej obierać. Hokkaido jemy ze skórką, która mięknie podczas obróbki termicznej. Zawiera sporo pestek, jednak jej miąższ jest zwarty, przez co świetnie nadaje się do duszenia i smażenia. Ma lekko orzechowy smak. Nadaje się na zupy, do sałatek, kopytek, past do pieczywa, a także do pieczenia. Sprawdzi się świetnie zarówno w zupie krem, jak i w zupie pokrojona w kawałki, ze względu na swą mączystą i zwartą strukturę, przypominającą nieco batat lub ziemniak. Można ją przechowywać do kwietnia.
Dynia Muscat de Provence, czyli prowansalska, muszkatołowa lub francuska to odmiana dyni piżmowej, która pochodzi z Francji. Jest duża, podzielona na segmenty, ma ciemnozieloną skórkę, miejscami zabarwioną na pomarańczowo i żółto. Miąższ ma intensywnie pomarańczowy, gruby, soczysty i zwięzły, o lekko owocowym aromacie. W smaku przypomina marchewkę. Jest doskonała na placki, jak i na gnocchi z dyni. Nadaje się także do jedzenia na surowo. Można ją przechowywać nawet 4-8 miesięcy.