Piwonia chińska nazywana „różą bez kolców” to bardzo popularna roślina ogrodowa na całym świecie. Teraz jest czas jej rozkwitu.
Piwonie zależnie od odmiany kwitną w maju i czerwcu albo w drugiej połowie czerwca. Teraz jest czas na piwonie pełne.
Roślina ta jest znana ze swoich kulistych pąków kwiatowych i rozwijających się z nich dużych, pięknych kwiatów podobnych do róż, stąd nazywana bywa różą bez kolców. Jest bardzo wiele ozdobnych odmian piwonii, które występują w wielu barwach i formach.
Piwonie w naturalnym środowisku można spotkać na terenach Chin, przez Tybet do Syberii.
Główne grupy piwonii to:
- piwonie o kwiatach pojedynczych – z kwiatami o jednym okółku płatków okwiatu
- piwonie japońskie – płatki osadzone w jednym okółku, środek zaś zajmują wąskie, często inaczej zabarwione płatki stanowiące tak naprawdę przekształcone pręciki
- piwonie anemonowe – płatki zewnętrzne w kilku okółkach, płatki środkowe dość szerokie, ułożone kuliście
- piwonie pełne (nazywane chińskimi) – z kwiatami o budowie pełnej, najczęściej spotykane w naszych ogrodach
Uprawa piwonii w ogrodach nie jest trudna. Roślina najładniej kwitnie na stanowisku słonecznym lub nieco zacienionym. Lubi być osłonięta od wiatru. Gleba dla piwonii chińskiej powinna być żyzna, próchnicza, głęboko uprawiona, lekko kwaśna. Piwonie wymagają umiarkowanie wilgotnego podłoża. Roślina jest dość odporna na mróz, lecz bardzo wrażliwa na przesadzanie. Najlepiej, aby robić to w połowie sierpnia lub pierwszej połowie września, aby roślina mogła się ukorzenić przed zimą. Korzenie piwonii są zgrubiałe i bulwiaste.