Druga połowa lipca to czas na papierówki – jabłka, które bez wątpienia dojrzewają u nas najwcześniej.
Na świecie uprawia się około ośmiu tysięcy różnych odmian jabłek, w Polsce zarejestrowanych jest ponad 70 odmian jabłoni. Odmiany uprawiane w Polsce dzielą się na letnie, jesienne i zimowe oraz na stare i te, nowe.
Wczesne odmiany jabłoni to drzewa owocujące w czasie wakacji. Najwcześniejszymi są papierówki – biała i czerwona.
Papierówka biała zwana też oliwką żółtą. Do zjedzenia dojrzała jest zazwyczaj w połowie lipca. Papierówka białą ma jabłka średniej wielkości o skórce gładkiej, śliskiej, początkowo zielonkawej, która dojrzewając, zmienia kolor na żółty. Miąższ ma początkowo kremowożółty, kwaskowatosłodki, chrupki, soczysty, po dojrzeniu suchy, o mączystej konsystencji.
Papierówka to drzewo odporne na chłody. Zazwyczaj owocuje przemiennie. Jest średnio podatne na parcha i mało na mączniaka. Jest jednak podatne na choroby kory i drewna. Często na pniach i konarach tego drzewa pojawiają się zrakowacenia.
Papierówka czerwona to odmiana Early Geneva. Dojrzewa w drugiej połowie lipca. W chłodni można ją składować do końca sierpnia.
Owoce Early Geneva są kuliste i mają gładką, śliską skórkę o barwie żółtej, pokrywającej się różowawym lub czerwonawym rumieńcem. Czasami nawet cały owoc jest jednolicie czerwony. Miąższ ma białawy lub o barwie lekko kremowej, kwaskowosłodki, soczysty, chrupiący. Uzyskany po przesmażeniu mus jest jednolity i długo po pasteryzacji zachowuje jasną barwę.
Drzewo jest dość odporne na mróz. Owocuje przemiennie. Niestety jest bardzo podatne na parcha jabłoni i mączniaka jabłoni, średnio na choroby kory i drewna.