Czerwona, różowa, żółta, biała, a nawet łososiowa – poinsecja, zwana inaczej gwiazdą betlejemską, jest łatwą w uprawie i pielęgnacji oraz niezbyt wymagającą rośliną. W grudniu króluje jako bożonarodzeniowa dekoracja we wnętrzach.
Poinsecję wystarczy odpowiednio ustawić i właściwie podlewać, żeby odpłaciła się pięknymi, kolorowymi liśćmi. Jeśli wiemy, co lubi, a co jej przeszkadza, wprowadzi do naszych domów radość i szczęście na długie tygodnie.
Poinsecja, czyli wilczomlecz pochodzi z Meksyku. Nazwa poinsecja została roślinie nadana na cześć pierwszego ambasadora USA w Meksyku, J. R. Poinsetta, który w 1822 roku zachwycił się nią i przesłał do Waszyngtonu. Od tamtej pory wciąż zyskuje na popularności i nazywana jest gwiazdą betlejemską. Nazwę tę roślina zawdzięcza szczytowym liściom, zwanym przykwiatkami, które pięknie się przebarwiają, kontrastując z niżej położonymi liśćmi o barwie zielonej.
Przykwiatki zazwyczaj są czerwone, ale istnieją też odmiany gwiazdy betlejemskiej o liściach przebarwiających się na różowo, pomarańczowo, żółto lub biało, a także dwubarwnie. Same kwiaty poinsecji, znajdujące się na szczytach pędów, są niepozorne.
W mieszkaniu gwiazda betlejemska wymaga stanowiska ciepłego i jasnego, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionego i nie usytuowanego przy kaloryferach. Wymaga temperatury 18-21°C i stale wilgotnego, torfowego podłoża. Nie wolno dopuszczać do przesuszenia rośliny, ale szkodzi jej też nadmiar wody. Poinsecję należy podlewać umiarkowanie, raz na dwa dni, nie pozwalając, aby woda zbyt długo pozostawała na podstawce. W suchym pomieszczeniu można rozpylać wokół niej mgiełkę z wody lub stosować nawilżacz powietrza. W okresie wzrostu gwiazdę betlejemską należy umiarkowanie nawozić nawozem dla roślin kwitnących.
Nic nie uchroni rośliny przed utratą liści pod koniec zimy, kiedy poinsecja przechodzi w stan spoczynku. Wówczas należy skrócić jej pędy. Formy krzaczaste przyciąć tak, by na bocznych gałązkach zostało nie więcej jak 2-3 pąki, a formy jednopędowe przyciąć nad 3 lub 4 pąkiem. Po tym zabiegu poinsecję umieszczamy na 4-6 tygodni w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 12-15 °C, zaprzestajemy podlewania i nawożenia. W marcu lub kwietniu roślinę należy przesadzić do świeżej, żyznej ziemi z dodatkiem 15 proc. granulek keramzytu i gruboziarnistego piasku. Idealny dla poinsecji odczyn pH gleby wynosi od 5,8 do 6,5. Przesadzoną gwiazdę ustawić w miejscu jasnym i ciepłym, o temperaturze około 20 °C i obficie podlewać. Nawożenie rozpocząć, gdy nowe pędy osiągną długość kilku centymetrów.
Aby w grudniu uzyskać ładne wybarwienie liści, od drugiej dekady listopada gwiazdę betlejemską należy zakrywać w taki sposób, aby przez około 4-6 tygodni pozostawała w ciemności przez 14 godzin na dobę.