Najczęściej od połowy kwietnia do początków maja na polach wysiewane są ziarna słonecznika. Siew wykonuje się, gdy gleba ma temperaturę 8 -10 °C, jednak nie mniej niż 6 °C. To wciąż mało popularne w Polce plantacje, ale z roku na rok ich przybywa, także w województwie świętokrzyskim.
Chociaż w Polsce uprawa słonecznika wciąż należy do kategorii niszowych, z roku na rok przybywa areału tej uprawy, ponieważ roślina jest mało wymagająca i stosunkowo nie wymaga dużych nakładów środków i pracy. Problemem dla rolników są jednak środki ochrony roślin i przerób ziarna.
Jednym z rolników, który w 2021 roku założył uprawę słonecznika jest Sylwester Kołodziejski z Wólki Trzemeckiej w gminie Bałtów, w powiecie ostrowieckim. To była eksperymentalna uprawa.
Słonecznik to roślina odporna na suszę, choroby, a gdy zbierze się ją na czas, uniknie nawet strat spowodowanych przez ptaki.
Słonecznik ma wręcz imponujący system korzeniowy. Roślina jest bowiem w stanie wykorzystać składniki pokarmowe znajdujące się nawet na głębokości 150-200 cm, a dzięki grubej, omszałej skórce okrywającej łodygę jest wyjątkowo, jak na nasze warunki, odporna na suszę. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i nie ma dużych wymagań glebowych.
Zasada stosowana przy siewie słonecznika jest następująca, im odmiana późniejsza, tym siew należy wykonać wcześniej. W rejonach chłodniejszych, gdzie wegetacja trwa krócej, należy uprawiać odmiany wcześniejsze.
O sukcesie na plantacji słonecznika urodzaju decyduje właściwa obsada roślin. Jeśli siew jest zbyt gęsty na skutek konkurencji wewnątrzgatunkowej, rośliny są wydłużone i bardziej podatne na wyleganie. Występują też wówczas niedobory wody, co sprawia, że koszyczki są mniejsze, w mniejszym stopniu wypełnione niełupkami, gorszej jakości. Zbyt rzadki siew to gorsze wykorzystanie powierzchni przeznaczonej pod uprawę słonecznika.
Słonecznik dobrze rośnie na różnych stanowiskach. Zaleca się, aby uprawiać go na glebach klas I-IV b i unikać uprawy na glebach zlewnych i zimnych oraz suchych i piaszczystych.
Słonecznik najlepiej uprawiać po zbożach i kukurydzy. Należy unikać monokultury, a przerwa w uprawie na tym samym polu powinna wynosić 4-5 lat. Uprawa po warzywach, okopowych, bobowatych oraz rzepaku jest ryzykowna. Słonecznik jest dobrym przedplonem dla wielu roślin, np. zbóż ozimych i jarych, a także kukurydzy. Pod uprawę słonecznika najlepsze są gleby o średnim poziomie zawartości makroelementów. Najlepszy odczyn gleby dla słonecznika to lekko kwaśny i obojętny pH 6,5-7,2. Na glebach kwaśnych o pH <5,5 spadki plonu mogą wynosić do 50 procent.