Jarmuż można polecić do uprawy ogrodnikom, którzy poszukują warzyw smacznych i bardzo zdrowych oraz łatwych w uprawie. Świetnie radzi sobie w naszym klimacie i jest warzywem odpornym na niskie temperatury. Zbierać można go jesienią, a nawet zimą. Właśnie rozpoczyna się czas jego zbiorów.
Dzięki wysokiej mrozoodporności jarmuż może być zbierany nawet w okresie zimowym. Zbiór jarmużu rozpoczyna się zazwyczaj w listopadzie, dopiero po pierwszym przymrozku, gdyż po przemrożeniu liście tracą nieprzyjemną goryczkę. Zebrane wcześniej warto włożyć do zamrażalnika. Liście zbiera się wielokrotnie, poczynając od najstarszych. Przy sprzyjającej pogodzie, zbiory jarmużu mogą trwać aż do wiosny.
Świeże liście jarmużu zachowują najwięcej cennych składników odżywczych. Najlepiej spożywać je na surowo, gdyż obróbka cieplna pozbawia je części właściwości zdrowotnych.
Jarmuż najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, choć znosi także lekki półcień. Jarmuż należy do warzyw o średnich wymaganiach pokarmowych, dlatego gleba pod jego uprawę powinna być dobrze uprawiona, średnio wilgotna i żyzna, o odczynie pH 6,0-6,8. Jest mało podatny na szkodniki atakujące warzywa kapustne. To wszystko sprawia, że warto uprawiać jarmuż na działce.
Ponieważ wysadza się go na grządki pod koniec wiosny i na początku lata, jest warzywem idealnie nadającym się do zagospodarowania grządek po zbiorze nowalijek.
Jarmuż przy niewielkiej kaloryczności jest prawdziwą skarbnicą cennych substancji odżywczych. Warzywo to jest wykorzystywane nie tylko w diecie osób odchudzających się, ale też coraz częściej w diecie sportowców oraz w profilaktyce przeciwnowotworowej.
Liście jarmużu zawierają witaminę K, C, B, E oraz fosfor, żelazo i karetonoidy. Jest też świetnym źródłem błonnika oraz białka i wapnia oraz silnym przeciwutleniaczem o działaniu antynowotworowym. Dieta bogata w jarmuż może zapobiegać rozwojowi nowotworów, takich jak rak żołądka, jelita grubego, prostaty, pęcherza moczowego czy też rak piersi.