Chcemy żywności bezpiecznej, wysokiej jakości, produkowanej w sposób przyjazny środowisku z zachowaniem dobrostanu zwierząt i bioróżnorodności i w dodatku w przystępnej cenie, czyli produkowanej w zrównoważonym systemie produkcji żywności. Służy temu między innymi certyfikacja zrównoważonej żywności FSA.
Farm Sustainability Assessment wspiera firmy zajmujące się produkcją żywności i napojów oraz rolników w całym systemie, mając na celu stopniowe przechodzenie do zrównoważonej produkcji wyrobów rolnych. Certyfikacja zrównoważonej produkcji zwiększa znaczenie tej produkcji w całym łańcuchu dostaw i poprawia długoterminową perspektywę gospodarowania.
– FSA zwiększa swój zakres, rośnie liczba wydanych certyfikatów i wraz z systemami Global GAP, Rolnictwo ekologiczne, Integrowana Produkcja jest potwierdzeniem wysokiej jakości produktów rolniczych produkowanych w Polsce – informuje Krzysztof Domagała ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
I dodaje: – Certyfikacja zrównoważonej produkcji daje szersze ujęcie produkcji rolnej związane z zarządzaniem produkcją, planowaniem oraz z ochroną środowiska naturalnego i przyrody. Certyfikacja zrównoważonej produkcji daje szersze możliwości sprzedaży, konkurowania na rynku krajowym i zagranicznym, zwiększa możliwość dostaw do dużych sieci handlowych. Ma także zadanie długofalowe – zrównoważony rozwój gospodarstwa. Certyfikat musi być odnawiany co roku – wyjaśnia Krzysztof Domagała.