Rośnie dziko w całej Europie aż po Ural i Kaukaz. Słynie z licznych właściwości zdrowotnych, z których najważniejszą jest oczyszczanie organizmu z toksyn i metali ciężkich. Właśnie kwitnie w naszych lasach, jednak trzeba pamiętać, że czosnek niedźwiedzi jest pod ochroną, dlatego zrywać go nie wolno. Można za to z powodzeniem uprawiać go w ogrodzie.
Czosnek niedźwiedzi ma wiele cennych dla organizmu właściwości dzięki zawartym w nim związkom siarki, które zapobiegają także rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów. Jest polecany osobom ze schorzeniami reumatycznymi – siarka bowiem odpowiada za procesy regeneracyjne oraz wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Wyciąg z czosnku niedźwiedziego stosuje się niekiedy w leczeniu zakażeń pasożytniczych układu pokarmowego. Jest także naturalnym antybiotykiem, który zabija chorobotwórcze bakterie, nie niszcząc jednocześnie naturalnej flory bakteryjnej organizmu. Przydaje się w leczeniu górnych dróg oddechowych, a także pobudza układ odpornościowy do zwalczania komórek nowotworowych.
Ta leśna roślina jest naturalnym źródłem witamin A, C i E, czyli antyoksydantów chroniących przed rozwojem miażdżycy, nadciśnienia, chorób serca i nowotworów. Przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów i powstawaniu udarów. Wpływa korzystnie na układ krążenia, ponieważ obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów. Roślina zawiera także mangan, cynk i żelazo.
– Do uprawy czosnku niedźwiedziego wystarczy niewielki skrawek próchnicznej, stale wilgotnej gleby w zacienionym miejscu ogrodu. Do ziemi wkłada się małe cebulki. Roślina rośnie kępowo, posadzona gęsto, z czasem może utworzyć łan. Kwitnie od marca do kwietnia białymi, gwiazdkowatymi kwiatuszkami zebranymi w luźne baldachy. Aby przyspieszyć podział i rozwój cebulek, warto pozbywać się kwiatów – mówi Edward Galus – prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców.
Młody czosnek niedźwiedzi jest idealnym składnikiem nalewek, sosów i sałatek. Można go przechowywać w lodówce nawet przez kilka miesięcy.