Kataloński, Webba, Barceloński, Olga i inne to między innymi szlachetne odmiany orzecha laskowego, które z powodzeniem mogą być uprawiane w Polsce zarówno do konsumpcji, jak i do przetwórstwa. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie są zdania, że orzechy leszczyny, rosnące u nas, mogą z powodzeniem konkurować z tymi, które pochodzą z cieplejszych rejonów świata. Zachęcają do uprawy leszczyny, która w ich opinii ma szansę stać się ważną uprawą w kraju oraz cenionym produktem na światowych rynkach.
Orzechy laskowe to jedna z głównych upraw orzechów na świecie. Rosną przede wszystkim w krajach Europy, Azji i Azji. Liderami w produkcji orzechów laskowych są Turcja, następnie Włochy i Hiszpania. Polska nie znajduje się nawet w pierwszej 10 producentów orzechów leszczyny, jednak zarówno klimat, jak i lokalne tradycje w uprawie leszczyny mogą być przyszłością dla naszego rolnictwa – uważają naukowcy z Instytutu Produkcji Ogrodniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Leszczyna to krzew znany i uprawiany w Polsce od setek lat. Na szerszą skalę zaczęto uprawiać ją w Polsce w latach 70. XX stulecia. Według danych ARiMR, co roku przybywa w Polsce kilkadziesiąt hektarów nowych nasadzeń leszczyny w Polsce, a rosnąca popularność orzechów laskowych i popyt w kraju i Europie napędzają koniunkturę.
Według statystyk ARiMR, w roku 2020 powierzchnia upraw leszczyny w Polsce wynosiła 3 609 hektarów, w roku 2021 powierzchnia zwiększyła się do 5 213 hektarów upraw, w 2022 do 5436 hektarów, a w 2023 do 5454 hektarów.
W Polsce uprawia się obecnie dziewięć odmian leszczyny, która plonuje średnio z jednego krzewu w ilości od 5 do 7 kilogramów. Plon uzyskany z hektara wynosi w Polsce od 3 do 4 ton. Plonowanie zależy od pogody w sezonie, pielęgnacji i odmiany. Cena orzecha laskowego w 2023 roku w zależności od regionu Polski wahał się od 7 do 16 złotych za kilogram.
Mimo wysokich cen nawozów, oprysków i maszyn do mechanicznego zbioru, zdaniem naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przyszłość orzecha laskowego wygląda obiecująco, wymaga jednak świadomego zarządzania inwestycją. Polska leszczyna ma w naszym kraju szansę stać się ważnym elementem krajowego rolnictwa i cenionym produktem na międzynarodowym rynku.