Producenci żywności zwracają się z apelem do konsumentów o korzystanie ze sprawdzonych źródeł informacji na temat żywności. W sieci internetowej pojawiają się bowiem nieprawdziwe komunikaty, wprowadzające w błąd klientów. Warto szukać informacji na stronach instytucji zajmujących się informacją i edukacją z zakresu nauk o żywności i żywieniu.
Nie każdy produkt spożywczy dostępny na rynku ma wysoką jakość, a przecież to, co jemy, decyduje o zdrowiu człowieka. Warto nie tylko posiadać odpowiednią wiedzę, ale także umiejętność wyboru produktów wysokiej jakości. Nieuleganie fake newsom, zalewającym internet i kierowanie się odpowiednią wiedzą, pomogą konsumentom w zakupach.
Gdzie szukać prawdziwych informacji? Wiedzę na temat jakości produktów dostępnych na polskim rynku można znaleźć np. na stronie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Najwyższej Izby Kontroli czy np. Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności.
Przypomnijmy, że jakość żywności w Polsce określana jest przez normy prawne, do których muszą stosować się producenci, jeżeli chcą sprzedawać swoje produkty na terenie kraju. Normy te są ustanowione przez Parlament Europejski, Międzynarodową Organizację Normalizującą lub Polski Komitet Normalizacyjny i jasno określają kryteria jakości każdej z grup produktów spożywczych. Instytucje te działają z myślą o ochronie interesów konsumenta oraz jego zdrowia.
Kupując produkty spożywcze, warto czytać etykiety, które są źródłem informacji dla konsumentów. Co można z niej wyczytać?
Najważniejsze informacje: z czego składa się produkt, ile zawiera tłuszczu, węglowodanów, soli, poznamy wartość energetyczną, czyli liczbę kalorii, dowiemy się, ile powinniśmy jeść poszczególnych składników dla zachowania zdrowia, zdobędziemy wiedzę czy produkt zawiera substancje uczulające (alergeny), sprawdzimy do kiedy można bezpiecznie spożyć produkt.