Od 1 stycznia 2025 roku można składać wnioski o tak zwaną rentę wdowią. To nowe świadczenie, którego wypłata rozpocznie się od 1 lipca bieżącego roku. Do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia społecznego już wpływają pytania i wnioski.
„Renta wdowia” to świadczenie, które może uzyskać osoba będąca wdową, wdowcem, osiągnęła wiek emerytalny, czyli 60 lat życia dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
– Taka wdowa czy wdowiec musi pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. Rozwód, separacja albo zawarcie nowego związku małżeńskiego przed złożeniem związku o „rentę wdowią” pozbawia prawa do takiego świadczenia. Osoba musi posiadać prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ale wydane nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a więc dla kobiety 55 lat, a dla mężczyzny lat 60. Taka osoba nie może również zawrzeć nowego związku małżeńskiego, ponieważ nieodwracalnie traci prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną po pierwszym małżonku, nawet jeżeli się rozwiedzie – tłumaczy Dorota Moralska, kierownik Wydziału Świadczeń w Oddziale Regionalnym KRUS w Kielcach.
Jak wyjaśnia Dorota Moralska, wysokość tego świadczenia, czyli tak zwanej renty wdowiej jest pochodną kwoty przysługującej zmarłemu małżonkowi. Osoby ubiegające się o to świadczenie, będą miały prawo od 1 lipca 2025 roku do kwoty w wysokości 15 procent jednego świadczenia i 100 procent drugiego, własnego świadczenia.
– Jeżeli osoba pobiera emeryturę, na przykład w KRUS, będzie mogła ja pobierać w pełnej wysokości, a jeżeli nabędzie prawa do renty rodzinnej na przykład w ZUS, to będzie ja mogła pobierać w wysokości 15 procent tej renty rodzinnej lub odwrotnie. Taka osoba ma prawo wyboru który wariant jest dla niej najbardziej korzystny – wyjaśnia kierownik.
Wspomnieć należy, że wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury. Od 1 marca 2024 roku najniższa emerytura wynosi 1780,96 złotych, czyli trzykrotność wynosi 5342,88 złotych. Od 1 marca 2025 roku będzie waloryzacja świadczeń, a więc automatycznie ta kwota się zmieni.
Do KRUS przychodzą już osoby zainteresowane uzyskaniem tego świadczenia.
– Mamy już sporo interesantów, zarówno w placówkach terenowych, jak i w oddziale w Kielcach. Ludzie przychodzą, pytają i oczywiście składają wnioski. Pamiętać trzeba, że w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o rentę rodzinną. Dopiero gdy zostanie ustalone prawo do renty rodzinnej, będzie można w drugim etapie rozpatrywać, oczywiście na wniosek, prawo do tak zwanej renty wdowiej, która ustawowo nazywa się zbiegiem świadczeń – mówi Dorota Moralska.
Wnioski można składać od 1 stycznia 2025 roku, a wyplata takiego świadczenia będzie dopiero od 1 lipca bieżącego roku. Na złożenie wniosku jest więc jeszcze kilka miesięcy, dotyczy to też organów rentowych, które je rozpatrzą.
– Nie ma znaczenia czy wniosek będzie złożony w styczniu, lutym czy w kolejnych miesiącach, ponieważ wyplata i tak będzie przysługiwała od lipca. Służymy pomocą jako pracownicy KRUS. Wszelkie dostępne informacje są zawarte na stronie internetowej www.gov.pl/krus, ale również ZUS czy innych organów emerytalno-rentowych.
Wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń można składać:
- osobiście,
- za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym,
- przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS-ePUAP,
- w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy też podpisem zaufanym,
- w dowolnej jednostce organizacyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.