Dojrzewa jarząb pospolity, czyli popularna jarzębina. Jest ceniona przez leśników i chętnie sadzona w lasach, ponieważ jej owoce to smaczny pokarm dla ptaków, a jej kwiaty smakują pożytecznym owadom, walczącym ze szkodnikami drzew. Nadaje się też na pyszne dżemy.
Z owoców jarzębiny ucieszą się jemiołuszki, kosy, kwiczoły, szpaki, drozdy i grubodzioby, a także gawrony, wrony, kawki i sroki.
Jak wyjaśniają leśnicy, w stanie surowym dla człowieka owoce jarzębiny są trujące, dlatego trzeba odpowiednio je przetworzyć. Obróbka termiczna powoduje rozpad toksycznych związków. Zamrożenie, przegotowanie lub ususzenie owoców sprawia, że jarzębina staje się jadalna i bardzo smaczna. Przetwory z jarzębiny zawierają bardzo duże ilości karotenu.
Jarzębina stosowana jest przy nieżytach żołądka jako wsparcie dla wątroby, a także przy udrażnianiu pęcherzyka żółciowego. Najczęściej stosuje się je w mieszankach ziołowych.
Owoce jarzębiny po przemrożeniu nadają się na dżemy, można je też kandyzować.
Jak wyjaśniają leśnicy, jarzębina rośnie na obszarze całej Polski w lasach, na polach, przy drogach. Jest rośliną, a jej kwiaty mają charakterystyczny wabiący pszczoły zapach gorzkich migdałów. Jarzębina jest bardzo odporna na miejskie zanieczyszczenia, ale zbieranie owoców z drzew rosnących w pobliżu miejsc będących źródłem zanieczyszczeń nie jest zalecane. Lepiej na zbiór wybrać siedliska leśne, gdzie powietrze jest znacznie czystsze.
Owoce jarzębiny to w medycynie naturalnej produkt leczniczy, zawierają bowiem dużo witamin: C, E, P, K, B3, a także niewielkie ilości witaminy A, ponadto sorbozę, garbniki i pektyny. Mają dobroczynne działanie na układu pokarmowy, a także wspomagają śluzówki. Leczniczo jarzębinę stosuje się w nieżytach jelit, przewlekłych biegunkach oraz schorzeniach wątroby i dróg żółciowych.