Cebuli brakuje w tym roku na całym świecie, w Unii Europejskiej plony tego warzywa zniszczyła susza, która dotknęła także uprawy w niektórych regionach Polski, w tym w województwie świętokrzyskim. W sklepach i na targowiskach ceny detaliczne cebuli sięgają obecnie nawet 5 złotych za kilogram, czyli o ponad 100 proc. więcej niż przed rokiem.
Już w trakcie sezonu wegetacyjnego było wiadomo, że w Świętokrzyskiem to będzie trudny rok dla upraw cebuli.
– Nie będzie u nas w tym roku cebuli – mówił pod koniec lata Mirosław Fucia, prezes Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców Sielec, w gminie Skalbmierz, w powiecie kazimierskim.
I miał rację, jeśli chodzi o nasz region, ponieważ susza sprowadziła nieurodzaj na to warzywo. Taka sytuacja nie dotyczyła jednak tylko naszego województwa. Rolnicy z innych regionów, nawet tych, które słyną z upraw cebuli, jak Kujawy, Wielkopolska czy Dolny Śląsk też nie są zadowoleni z plonów. Cebula obrodziła jedynie na Mazowszu.
Jednak podsumowując sezon 2022, zbiory cebuli w Polsce nie były takie złe. Według danych ARiMR, w 2022 r. w Polsce cebulę uprawiano na powierzchni 20 280 ha. W porównaniu do roku ubiegłego szacuje się mniejsze areały zasiewów o ok. 3 proc., ale za to był wyższy plon o 4 proc. Najwięcej gospodarstw zajmujących się uprawą tego gatunku występuje w województwach kujawsko-pomorskim (7606 ha), wielkopolskim (4598 ha), mazowieckim (2013 ha). Co do zbiorów, to w tym roku zebraliśmy 644 tys. cebuli. To daje średnio 32 tony z hektara. Dla porównania powierzchnia uprawy cebuli w Holandii w 2022 r. wynosiła 27,4 tys. ha, i zebrano tam ok. 1,2 mln t cebuli (średnio 44 t/ha).
Jednak ceny, zarówno hurtowe, jak i detaliczne, cebuli są dwukrotnie wyższe niż w roku 2021. Dlaczego? Jak mówią eksperci, ta sytuacja wynika przede wszystkim z dużych braków tego warzywa na rynku europejskim oraz spowodowana jest wojną na Ukrainie. Susze spowodowały ubytek podaży u głównych producentów w UE, w tym w Hiszpanii, Francji i we Włoszech. Skok eksportu do Ukrainy spowodował, że sprzedaż z Polski od lipca do października 2022 r. wzrosła aż o 60 proc. z roku na rok. Świat kupił od nas aż o 41 proc. więcej cebuli.
Analitycy rynku szacują, że w 2023 r. areał zasiewów cebuli w Polsce będzie wyższy o 5-10 proc.