Powtórne pojawienie się późnym latem i jesienią kwiatów na drzewach jabłoni czy kasztanowca dziwi. Dlaczego niektóre rośliny ponownie zakwitają, choć powinny to robić tylko wiosną?
Pewnym gatunkom roślin, np. wielu odmianom róż czy niektórym różanecznikom zdarza się powtarzać kwitnienie jesienią, ale inne z natury powinny kwitnąć tylko raz w roku, wyłącznie wiosną. Zdziwienie budzi więc pojawienie się jesienią kwiatów na pędach jabłoni w sąsiedztwie dojrzałych owoców. Taka sytuacja zdarza się też między innymi wiśniom, gruszom, śliwom czy kasztanowcom.
Za główny powód powtórnego kwitnienia roślin kwitnących z natury wyłącznie wiosną uważa się odbiegające od normy i nietypowe zjawiska pogodowe. Bardzo gorące i suche lato lub przeciągająca się aż do połowy lata mokra, zimna wiosna, nie są typowe dla naszego klimatu, dlatego czasami zaburzają biologiczny rytm niektórych roślin.
Kiedy jesienią pogoda się stabilizuje, temperatury stają się niższe, a opady deszczu bardziej umiarkowane, rośliny traktują tę porę roku jak podobną do niej wiosnę i wznawiają wegetację oraz wydają kwiaty.
Kwitnąc o nietypowej dla siebie porze roku, rośliny tracą siły na wiązanie pąków kwiatowych i zawiązków owocowych, zamiast koncentrować się na przygotowaniu do zimy. Stają się przez to bardziej wrażliwe na mróz i zagrożenia związane z zimową aurą.
Na szczęście taka sytuacja nie powtarza się zbyt często, a jeśli już się zdarzy, zwiastuje długą, ciepłą, suchą i słoneczną jesień.