Już w środę, 14 czerwca, po raz kolejny w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Jędrzejowskiej odbędą się Dni Pola. Hasłem spotkania będzie „Odmiana – najważniejszy element podnoszenia opłacalności produkcji roślinnej”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00.
Dni Pola to nasze święto, będzie można zwiedzić pola doświadczalne Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian i skorzystać z porad specjalistów z zakresu odmianoznawstwa – mówi Ewa Kotarska – dyrektor SDOO w Słupi Jędrzejowskiej, która na wydarzenie zaprasza rolników, mieszkańców obszarów wiejskich, uczniów, nauczycieli szkół rolniczych, przedstawicieli samorządu oraz wszystkich zainteresowanych.
Tegoroczne Dni Pola będą także okazją do zapoznania się z tematyką uprawy i odmianoznawstwem roślin bobowatych i soi, zbóż ozimych i jarych, kukurydzy, rzepaku ozimego i ziemniaków.
W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele firm chemicznych, nasiennych i nawozowych.
Podczas Dni Pola, jak co roku, goście bezpośrednio na polu będą mieli okazję obejrzeć Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO) zbóż, ziemniaków, rzepaku, kukurydzy oraz roślin bobowatych i soi.
Dzięki Porejestrowemu Doświadczalnictwu Odmianowemu rolnicy będą mieli możliwość porównania ze sobą odmian wszystkich grup roślin uprawnych oraz ich odporności na choroby.
Uczestnicy będą mogli także zasięgnąć wiedzy od różnych ekspertów, otrzymać broszury, wydawnictwa z wykazem wyników porejestrowanych i wydawnictwa firm chemicznych. Dni Pola co roku są przykładem transferu wiedzy od nauki do praktyki.
Przypomnijmy, Stacja Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi ma w swoich zasobach 126 hektarów gruntów, w tym 70 hektarów płodozmianu doświadczalnego. Doświadczenia prowadzone są na 17 hektarach pól. Poletek o powierzchni 15 metrów kwadratowych jest od 3 do 4 tys. w każdym roku.
– Badamy wartość gospodarczą odmian przed wpisaniem i po wpisaniu do rejestru. Prowadzimy doświadczenia w kierunku porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego, dla terenu naszego województwa. Prowadzimy również doświadczenia dla firm zewnętrznych. Doświadczenia są bardzo pracochłonne, ale bardzo ważne, ponieważ z ich wyników z roku na rok coraz częściej korzystają rolnicy – mówi dyrektor Ewa Kotarska.