Ta informacja ucieszy szczególnie mieszkańców małych miejscowości, którzy nie są rolnikami, ale w okresie wiosennym odczuwają zapach prac na roli. Nową dopłatę w ramach ekoschematów otrzymać można za szybkie wymieszanie obornika i gnojowicy z glebą, co znacząco zmniejszy wydzielanie amoniaku do powietrza, czyli zniweluje nieprzyjemny zapach.
Piotr Witczak specjalista ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego informuje, że kluczowe w uzyskaniu tej dopłaty jest szybkie działanie.
– Jeżeli rolnik wymiesza obornik z glebą w ciągu 12 godzin po rozrzuceniu go na polu, otrzyma płatność w wysokości około 200 zł do hektara. Ma to zostać potwierdzone wykonaniem zdjęcia, a także za pośrednictwem specjalnej aplikacji – mówi Piotr Witczak.
Specjalista dodaje, że szybkie wymieszanie obornika z glebą to wprowadzenie azotu do ziemi sprzyjające oszczędności na nawozach mineralnych. Jeżeli rolnik zwleka, azot wietrzeje i obornik traci swoje właściwości.
Kolejną dopłatę rolnicy mogą otrzymać za rozlewanie gnojowicy za pomocą węży lub wprowadzanie jej do gleby z pomocą redliczek. Za taką praktykę rolnik może otrzymać 300 zł do hektara.